Podlaskie: leśnicy zaobrączkują bociany, gęsi gęgawe i krogulca

W Nadleśnictwie Krynki w miejscowości Poczopek (Podlaskie), gdzie znajduje się ośrodek rehabilitacji ptaków, leśnicy założą w środę obrączki ornitologiczne bocianom, gęsiom gęgawym i krogulcowi.

W Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Przytulisko” obrączki zostaną nałożone 11 bocianom, czterem gęsiom gęgawym i krogulcowi. To jak poinformowali pracownicy ośrodka młode ptaki, które trafiły tutaj, gdy były pisklętami.

Koordynator akcji, nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki Robert Konował powiedział PAP, że obrączkowanie odbywa się w ośrodku raz do roku, latem, bo ptaki są wtedy w odpowiednim wieku.

„Mają od kilku do kilkunastu tygodniu i są w najlepszym okresie swojego życia do założenia obrączek, ponieważ dopiero uczą się latać” – powiedział leśnik.

„Wiemy, że po wypuszczeniu, one sobie już poradzą na wolności” – podkreślił. Wyjaśnił, że bociany do ośrodka trafiły po tym, jak wiosną tego roku wypadły z gniazda, a część z nich została przyniesiona przez ludzi. Gęsi, którym zostaną nałożone obrączki urodziły się w Poczopku. Krogulec, trafił do Poczopka, gdy był chory i nie mógł latać.

Robert Konował podkreślił, że obrączkowanie pozwala na „śledzenie podopiecznych”. Ponadto dzięki obrączce można odczytać, skąd dany ptak pochodzi, gdzie został zaobrączkowany, oraz jak wyglądała jego trasa przelotu.

„Możemy zmonitorować całe trasy przemieszczania się ptaków, ale widzimy też, jak one dorastają” – powiedział nadleśniczy i dodał, że znakowanie ptaków odbywa się bezboleśnie, a obrączka z odpowiednim numerem zakładana jest na jedną z kończyn.

Ośrodek Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków istnieje w Poczopku od ponad ośmiu lat, przebywa w nim ok. 50 zwierząt. Nadleśnictwo Krynki poinformowało, że od początku istnienia ośrodka przebywało w nim ok. 4-5 tys. zwierząt, wśród nich m.in. orły bieliki, wilki, rysie czy łosie. Najwięcej w ośrodku jest ptaków. W ubiegłym roku do Poczopka trafiło ok. 70 bocianów, w tym roku ok. 20. Miesięczny koszt utrzymania zwierząt w ośrodku to ok. 4 tys. zł.

Ośrodek położony jest na ok. 1 ha. Puszczy Knyszyńskiej podlegającej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Ośrodek dostępny jest dla zwiedzających, na jego terenie znajdują się woliery z ptakami oraz park leśny tzw. Silvarium.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl