fot. flickr.com

Podkarpackie: Skarb Państwa odzyskał ponad 40 mln zł

W wyniku kontroli celno-skarbowych i postępowań kontrolnych Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu w stosunku do czterech podmiotów, do budżetu państwa wpłynęło ponad 40 mln zł – poinformowała PAP rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

Dodała, że kontrole w czterech firmach ujawniły szereg nieprawidłowości.

„W efekcie w każdym przypadku nasze działania doprowadziły do wpłat wymaganych podatków z należnymi odsetkami” – podkreśliła.

Największą kwotę, 28 mln zł, pracownicy KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu odzyskali dzięki kontroli spółki mającej siedzibę w jednym z krajów UE. Podmiot ten dla celów podatku VAT rozliczał się na terytorium RP.

Jak zaznaczyła Chabowska, spółka nieprawidłowo określiła „miejsce świadczenia realizowanych dostaw łańcuchowych”.

„W efekcie miało to wpływ na zaniżenie zobowiązania podatkowego” – wyjaśniła.

Kolejna wpłata do budżetu w kwocie 2,2 mln zł to efekt postępowania kontrolnego prowadzonego przez pracowników przemyskiego Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego (PUCS) wobec osoby fizycznej.

„W toku prowadzonego postępowania stwierdzone zostały nieprawidłowości dotyczące wartości objętych przez podatnika udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością” – powiedziała rzecznik.

Wpłata do budżetu państwa blisko 10 mln zł to wynik kontroli celno-skarbowej przeprowadzonej przez pracowników PUCS wobec spółki, która została zarejestrowana na terytorium naszego kraju wyłącznie do rozliczania podatku od towarów i usług.

„W czasie kontroli pracownicy KAS ustalili, że podatnik w ramach realizowanych transakcji łańcuchowych nieprawidłowo określił miejsce ich opodatkowania. Ustalenia kontroli skutkowały wydaniem decyzji, w wyniku której spółka dokonała wpłaty podatku VAT z odsetkami na ponad 1 mln zł oraz złożyła korekty deklaracji VAT również za pozostałe okresy rozliczeniowe, dokonując wpłat podatku w kwocie prawie 9 mln zł” – powiedziała Edyta Chabowska.

Postępowanie kontrolne prowadzone było także wobec podatnika działającego w branży budowlanej. Pracownicy KAS ustalili w tym przypadku, że podatnik, prowadząc działalność gospodarczą, posługiwał się tzw. pustymi fakturami i wprowadzał je do obrotu.

Jak podkreśliła rzecznik, stwierdzone oszustwo dotyczy kwoty ponad 1 mln zł.

„Zaległość podatkowa została już uregulowana przez podatnika” – dodała.

Od początku tego roku do kwietna br. łączna kwota wpływów uzyskanych przez pracowników KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu w wyniku przeprowadzonych kontroli przekroczyła 50 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl