fot. PAP/Marcin Bielecki

Podkarpackie: Rozpoczęła się zbiórka zniczy na lwowskie cmentarze

Zbiórka zniczy, które we Wszystkich Świętych zapłoną m.in. na cmentarzach: Łyczakowskim, Orląt Lwowskich i Janowskim we Lwowie rozpoczęła się we wtorek na Podkarpaciu. Akcje organizują wspólnie Konsulat RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP Rzeszów.

W tym roku jest to już 14. edycja akcji +Światełko pamięci+. Znicze oprócz nekropolii lwowskich trafią także na polskie cmentarze m.in. w Mościskach, Niżankowicach, Strzelczyskach i Pnikucie. Zapłoną też na mogiłach polskich żołnierzy w Mościskach” – powiedziała koordynatorka akcji Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie.

Znicze zbierane są w oddziale Telewizji Polskiej w Rzeszowie oraz w kilkunastu podkarpackich miastach.

W akcji biorą udział studenci, uczniowie, stowarzyszenia kresowian, harcerze” – dodała Beata Wolańska.

Na Podkarpaciu w poprzednich latach w ramach akcji „Światełko pamięci” zbierano nawet po 50 tys. zniczy, które później zapłonęły na lwowskich cmentarzach.

Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Z każdą kolejną edycją obserwujemy coraz większe zainteresowanie akcją” – podkreśliła koordynatorka.

W regionie oprócz Rzeszowa znicze zbierane są m.in. w Lubaczowie, Przemyślu, Tarnobrzegu, Sanoku, Mielcu, Jarosławiu, Tyczynie i Głogowie Małopolskim.

„Światełko pamięci” zainicjowali dziennikarze Polskiego Radia Lwów. Początkowo akcja dotyczyła głównie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. Natomiast od 2010 r. znicze palą się także na Cmentarzu Janowskim.

Polacy ze Lwowa mogą je zapalić na wszystkich polskich grobach. Płoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian” – mówiła Beata Wolańska.

Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie; został założony w 1786 r. Na tej nekropolii spoczywa wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.

Z kolei na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany; ponownie otwarto go w 2005 r.

Natomiast Cmentarz Janowski założono w 1883 r. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego ks. abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił go świętym.

PAP

drukuj