By Chrumps - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6765406

Podkarpackie: kwitną azalie pontyjskie

Jedyne w Polsce azalie pontyjskie, rosnące na naturalnym stanowisku, od kilku dni kwitną w najmniejszym w kraju rezerwacie przyrody w Woli Zarczyckiej k. Leżajska (Podkarpackie).

„Tegoroczna pogodna, m.in. opady deszczu – sprawia, że kwitnienie może trwać kilka dni dłużej. Zazwyczaj było to ok. 10 dni, a w tym roku może potrwać nawet dwa tygodnie” – powiedział PAP Grzegorz Wójcik z nadleśnictwa w Leżajsku.

Dodał, że żółte kwiaty azali wydzielają intensywny zapach.

„Pojawiają się przed rozwojem liści, więc są bardzo dobrze widoczne. Warto w tym czasie odwiedzić rezerwat” – zauważył Grzegorz Wójcik.

W Woli Zarczyckiej w przysiółku Kołacznia znajduje się najbardziej na zachód wysunięte w Europie naturalne stanowisko tego krzewu z rodziny wrzosowatych.

„Legenda głosi, że azalie nie pojawiły się tutaj bez udziału człowieka; została zasadzona na grobie poległego w walce chana tatarskiego. Pewnie jest w tym ziarno prawdy, bo najbliższe w Europie stanowisko azali znajduje się na Wołyniu, oddalone o ok. 250 kilometrów” – mówił Grzegorz Wójcik.

Azalia pontyjska (różanecznik żółty) występuje głównie na Wołyniu, Kaukazie i w Azji Mniejszej. Jest krzewem osiągającym od 1,5 do 2,5 metra wysokości, o liściach podłużnie lancetowatych, opadających na zimę. Jesienią liście zmieniają kolor na karmazynowo-czerwony.

Kwiaty są duże, mają średnicę 3-7 cm. Liczne gatunki i odmiany różaneczników są popularnymi krzewami ogrodowymi.

Rezerwat w Woli Żarczyckiej powstał w 1957 roku. Ma powierzchnię niespełna 10 arów. Azalie rosną tam na piaszczystej wydmie przylegającej do bagna.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl