fot. PAP/EPA

Podczas szczytu G20 zawarto porozumienie ws. klimatu

Na szczycie G20 w Rzymie zawarto porozumienie w sprawie klimatu. W kuluarach szczytu doszło do spotkania amerykańskiego przywódcy z szefową Komisji Europejskiej.

Liderzy 20 największych gospodarek świata potwierdzili swoje zobowiązania dotyczące zahamowania wzrostu globalnej temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza.

„Zobowiązujemy się zredukować znacznie naszą zbiorową emisję gazów cieplarnianych, biorąc pod uwagę warunki w poszczególnych państwach i szanując nasze krajowe zobowiązania. Uznajemy to, że emisja metanu w znacznym stopniu przyczynia się do zmian klimatycznych i podkreślamy, że przy uwzględnieniu sytuacji w krajach, jej redukcja może być jednym z najszybszych, wykonalnych i gospodarczych sposobów, by je ograniczyć“ – czytamy w komunikacie.

Kolejne zobowiązanie obrad w Wiecznym Mieście to potwierdzenie planu zaszczepienia przeciwko COVID-19 w tym roku co najmniej 40 proc. ludności świata. Wyznaczony został także nowy cel – to 70 proc. zaszczepionych do połowy 2022 r., przyspieszenie dostaw preparatów dla krajów rozwijających się, a także zagwarantowanie szybkiej i sprawiedliwej dystrybucji na całym świecie. W dokumencie mowa jest również o poszanowaniu praw migrantów.

Na marginesie szczytu G20 doszło do rozmów na linii USA-Komisja Europejska.

– Opierając się na naszym bliskim partnerstwie oraz wspólnych wartościach, Stany Zjednoczone i Unia Europejska zobowiązały się do wynegocjowania porozumienia w sprawie handlu stalą i aluminium opartego na węglu – oświadczył prezydent USA Joe Biden.

Amerykański przywódca zapowiedział natychmiastowe zdjęcie ceł na europejską stal i aluminium.

– Po tej decyzji Stanów Zjednoczonych z przyjemnością ogłaszam, że Komisja Europejska również zaproponuje zawieszenie wprowadzonych przez nas ceł w odniesieniu do amerykańskich produktów – ogłosiła szefowa KE, Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej dodała że decyzja ws. ceł to kluczowa inicjatywa dla współpracy transatlantyckiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl