Poczta Polska zajmie się ochroną

Poczta Polska będzie zajmować się ochroną. Spółka wygrała ostatnio przetarg na ochronę lotniska Pyrzowice, a w najbliższym czasie planuje startować w kolejnych.

Plany zakładają, że w ciągu 5 lat Poczta Polska przejmie nawet 20 proc. rynku ochrony w naszym kraju i będzie strzec lotnisk, instytucji publicznych oraz spółek Skarbu Państwa.  O sprawie poinformowały media.

Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej, podkreślił, że zmiany na rynku pracy pozwoliły na większą konkurencyjność w branży ochroniarskiej.

– Dzięki temu, że m.in. została zmieniona ustawa o pracy i mamy dzisiaj obowiązek zatrudniania na etat, wreszcie Poczta Polska ma równość konkurencji. My braliśmy udział w przetargach i najczęściej przegrywaliśmy te przetargi dlatego, że poczta Polska jest instytucją, która od zawsze zatrudnia ludzi na etat. Bardzo często przegrywaliśmy właśnie  przetargi na rynku ochrony, dlatego że nasi konkurenci stosowali „elastyczniejsze zasady zatrudnienia”. Po wyrównaniu tej sytuacji poprzez płacę minimalną, poprzez obowiązek uzusowienia, okazuje się, że konkurując na tym rynku Poczta Polska wygrywa przetargi – powiedział prezes Poczty Polskiej.

Firmy ochroniarskie liczą się z tym, że mogą stracić istotnych kontrahentów, ale – jak zaznaczają – to one, a nie Poczta, mają niezbędne kompetencje, by działać na rynku ochrony.

Pion ochrony Poczty Polskiej liczy obecnie 3,5 tys. pracowników i ochrania już m.in. resort cyfryzacji i niektóre sądy. Władze spółki zapowiadają jednak jego rozbudowę.

Poczta planuje też wejść w usługi związane z konwojowaniem, obsługą bankomatów i odbiorem gotówki.

PAP/RIRM

drukuj