Poczta Polska wprowadza nowe znaczki

Nowe znaczki pocztowe, które wejdą do obiegu w piątek, nie będą miały wydrukowanej ceny, tylko oznaczenie rodzaju przesyłek – poinformował we wtorek rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski. Poczta zapewniła, że tradycyjne znaczki nadal będą emitowane.

Rzecznik dodał, że wartość nominalna zostanie zastąpiona nadrukowanym symbolem, rozróżniającym przesyłkę ekonomiczną od priorytetowej oraz identyfikującym kategorię wagową i wymiary.

Poczta tłumaczy, że nowe symbole na znaczkach to wygoda dla klientów.

Na kopercie nakleimy jeden znaczek, zamiast kompletować odpowiedni zestaw znaczków o różnych nominałach – powiedziała, cytowana we wtorkowym komunikacie Poczty, dyrektor zarządzający Pionem Rozwoju Usług Pocztowych w półce Agnieszka Piaskowska. 

Nowe znaczki mają wejść do obiegu od piątku. Na początek Poczta Polska wprowadzi cztery znaczki dla przesyłek krajowych do 350 gramów z kolorową grafiką z literami „E” i „P” oznaczającymi przesyłki ekonomiczne i priorytetowe. Jak wyjaśnił rzecznik, na znaczkach znajdzie się także oznaczenie, czy przesyłka ma być dostarczona do skrzynki pocztowej czy będzie do odbioru w placówce. W najbliższych miesiącach do obiegu trafi kolejnych osiem znaczków – dla przesyłek od 350 do 1000 gramów i dla przesyłek o wadze od 1 do 2 kg.

Poczta Polska zapewniła jednocześnie, że tradycyjne znaczki nadal będą emitowane. Znaczki okolicznościowe mają być projektowane przez najlepszych polskich grafików i drukowane w krótszych seriach, co ma wpłynąć na ich wartość filatelistyczną. „Zaproponujemy więcej emisji nowych znaczków okolicznościowych w roku. Skrócimy natomiast żywotność i zmniejszymy nakłady tych znaczków. Będą dostępne przez dziewięć miesięcy w placówkach Poczty, a przez kolejne dziewięć miesięcy w internetowym sklepie filatelistycznym. Potem będzie można je kupić już tylko na rynku wtórnym” – powiedziała Piaskowska.

Jak poinformował rzecznik, literowe oznakowanie znaczków jest stosowane przez operatorów pocztowych na całym świecie m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji i wszystkich krajach skandynawskich. „Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Znaczki są czytelniejsze i łatwiej nimi operować klientom i pracownikom Poczty. A to przyspieszy obsługę w placówkach pocztowych. Również w rozdzielniach Poczty szybciej będzie można wyselekcjonować odpowiednie przesyłki do terminali wysyłkowych. Maszyna skanująca sprawniej odczyta informację z przesyłki, gdy będzie na niej naklejony jeden znaczek zamiast kilku” – wyjaśnił rzecznik.

                                                                                                                                                     PAP

drukuj