fot. PAP

Po burzy – podtopione domy, nieprzejezdne drogi

24 uszkodzone dachy i 430 podtopionych domów, wciąż nieprzejezdne trzy odcinki dróg – to bilans opadów, gradobicia i silnych wiatrów, które w poniedziałek wieczorem przeszły nad Małopolską. W pięciu gminach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. 

Jak poinformowało biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, najpoważniejsze szkody odnotowano na terenie siedmiu powiatów: chrzanowskiego – w gminach Trzebinia i Chrzanów; dąbrowskiego – w gminie Olesno; krakowskiego – w gminie Jerzmanowice-Przeginia; miechowskiego – w gminie Racławice; olkuskiego – w gminie Olkusz; proszowickiego – w gminach: Proszowice, Nowe Brzesko, Radziemice, Koniusza, Pałecznica i Koszyce oraz wadowickiego – w gminie Spytkowice

Nieprzejezdne pozostają odcinki dróg: krajowa nr 79 w m. Nowe Brzesko (gmina Nowe Brzesko), wojewódzka nr 776 w miejscowości Posądza (gmina Koniusza), wojewódzka nr 775 w miejscowości Jazdowiczki, Przesławice (gmina Proszowice).

Jedna osoba została przygnieciona przez drzewo – w miejscowości Posądza (gmina Koniusza).

Pogotowie przeciwpowodziowe nadal obowiązuje w pięciu gminach i miastach: Bolesław, Olesno, Gręboszów, Dąbrowa Tarnowska (powiat dąbrowski), Skawina (powiat krakowski).

W poniedziałek Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał gminom pierwsze środki na zasiłki dla osób, które w ostatnich dniach ucierpiały w wyniku ulew i burz. Gmina Nowe Brzesko otrzymała 61,2 tys. zł (dla 11 rodzin), zaś do gminy Ryglice trafiło 47,8 tys. zł (dla 28 rodzin).

PAP

drukuj