fot. facebook.com

Płk Robert Kosowski nowym dowódcą 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej

Płk Robert Kosowski przejął obowiązki dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu (Lubuskie). Zastąpił płk. Piotra Malinowskiego, który został szefem sztabu Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu.

Jak poinformowała oficer prasowy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej por. Weronika Milczarczyk, uroczystość przekazania dowodzenia odbyła się w piątek w Międzyrzeczu. Po mszy świętej w kościele pw. Świętego Ducha, podczas uroczystej zbiórki na placu apelowym brygady, odchodzący dowódca przekazał dowodzenie i sztandar swojemu następcy.

Płk Kosowski mówił, że objęcie nowych obowiązków jest dla niego zaszczytem oraz dużym wyzwaniem, gdyż Wielkopolska Brygada to jednostka, która działa na nowoczesnym sprzęcie, wykonując stawiane przed nią trudne zadania na bardzo wysokim poziomie.

48-letni płk Kosowski ostatnio pracował w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych na stanowisku zastępcy Inspektora Szkolenia. Swoją służbę w wojsku rozpoczął w 1990 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Potem służył w brygadzie w Opolu.

Płk Piotr Malinowski dowodził międzyrzecką brygadą od końca listopada 2015 r. Żegnając się z żołnierzami podziękował im za wspólną służbę i zaangażowanie w realizację zadań stawianych przed brygadą.

Uroczysty apel zakończyła defilada.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego, wchodząca w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, jest zaliczana do elitarnych jednostek polskich wojsk lądowych. Nazwana jest „Cyfrową Brygadą”, ponieważ jako pierwsza uczestniczyła w ćwiczeniach z użyciem zaawansowanego sprzętu i technik systemów komputerowych.

Brygada stacjonuje w Międzyrzeczu i Wędrzynie, a wielu jej żołnierzy ma za sobą udział w misjach zagranicznych – w Iraku, Afganistanie i innych częściach świata. Obecnie tworzą trzon II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii.

Podstawowym orężem, którym dysponuje międzyrzecka brygada są Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak” w różnych wersjach bojowych, w tym samobieżne 120-milimetrowe moździerze RAK.

PAP/RIRM

drukuj