fot. PAP/Marcin Obara

Plany zwiększenia liczebności armii do 250 tys. zawodowych żołnierzy

Jeszcze w tym roku rząd przedstawi program, którego celem będzie zwiększenie liczebności wojska do 250 tys. żołnierzy zawodowych. Ci, którzy rozważają dołączenie do armii, mieli szansę poznać jej wyposażenie i warunki służby w trakcie pikników, jakie odbywały się w Święto Wojska Polskiego.

Pikniki pod hasłem: „Zostać żołnierzem Rzeczypospolitej” odbywały się w ponad trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. W Teresinie, gdzie przebywali w niedzielę prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony Mariusz Błaszczak, można było zobaczyć m.in. zmodernizowane w polskich zakładach zbrojeniowych czołgi „Leopard”.

– Są również samobieżne moździerze „RAK”, są „Rosomaki”, zestaw przeciwlotniczy „Pilica”, zestaw przeciwlotniczy „Poprad” – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Nowoczesnego sprzętu w wojsku będzie więcej. Do Polski trafią m.in. czołgi „Abrams”. Zakup 250 takich maszyn będzie początkiem większego programu, który – według deklaracji ministra obrony – zostanie zaprezentowany niebawem.

– Mamy przygotowane projekty, które dotyczą właśnie zwiększenia finansowania. Dzięki temu Wojsko Polskie będzie liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt – powiedział min. Mariusz Błaszczak.

Rząd planuje zwiększenie liczebności armii do 250 tys. zawodowych żołnierzy. 50 tys. ma służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej. Ochotników do armii ma przyciągnąć cała kampania pod hasłem: „Zostań żołnierzem RP”. Na piknikach, jakie odbywały się wczoraj, osoby, które rozważają dołączenie do armii, miały okazję rozmawiać z tymi, którzy właśnie tę drogę obrali. Na potrzebę dalszej modernizacji po to, by poprawić warunki służby w Wojsku Polskim, zwracał uwagę prezydent Andrzej Duda.

– Nie tylko myślę o ciężkim sprzęcie obronnym, jak ten, który prezentują Państwu żołnierze. Myślę także o ich wyposażeniu osobistym, o tych wszystkich elementach, które są im potrzebne oraz o wynagrodzeniach w wojsku – wskazał prezydent RP.

O potrzebie zapewnienia odpowiedniego wynagrodzenia żołnierzom prezydent Andrzej Duda mówił także na Placu Piłsudskiego, gdzie odbywały się główne obchody Święta Wojska Polskiego. Prezydent dziękował też wtedy rodzinom wojskowych. Ponadto docenił ich poświęcenie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl