fot. twitter.com/jan_czapski

Uroczystości na Westerplatte 1 września z udziałem Wojska Polskiego

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz żołnierze Wojska Polskiego wezmą udział w obchodach wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. We wtorek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wysłał do MON specjalny list. W jego treści pojawia się zaproszenie dla szefa resortu obrony na uroczystości 1 września.

Jeszcze w poniedziałek udział Wojska Polskiego w uroczystościach na Westerplatte był niepewny. Wszystko za sprawą decyzji prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który nie zgodził się na asystę żołnierzy.

– Nie mamy zaufania do politycznego, partyjnego kierownictwa ministra obrony narodowej – mówił Paweł Adamowicz.

Oburzeni tą decyzją byli zarówno obywatele jak i członkowie rządu.

– Nie wyobrażam sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego – komentował Mariusz Błaszczak.

Jak tłumaczył prezydent Gdańska, podczas zeszłorocznych obchodów został on oszukany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Obrony Narodowej. Według zawartej z MON-em umowy, co do scenariusza uroczystości, Apel Pamięci miał być odczytywany na zmianę przez harcerza i oficera. Ostatecznie udział harcmistrza został zablokowany.

– Harcerki i harcerze mają prawo odczytać Apel Pamięci. W tym odczytaniu mieści się najgłębsza treść – łańcucha pokoleń, przekazywania tradycji patriotycznej z pokolenia na pokolenie – stwierdził Paweł Adamowicz.

Ostatecznie prezydent Gdańska zmienił zdanie. W przesłanym do szefa resortu obrony narodowej liście czytamy:

„W imieniu mieszkańców Gdańska oraz własnym, pragnę zaprosić Mariusza Błaszczaka jako Ministra Obrony Narodowej RP na uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które tradycyjnie odbędą się 1 września 2018 roku o godzinie 4.45 na Westerplatte”

Paweł Adamowicz dodał także, że nie wyobraża sobie, by na uroczystościach zabrakło polskich żołnierzy. Zaznaczył jednak, iż widzi ważną rolę w czynnym udziale przedstawicieli młodego pokolenia w przeprowadzeniu całej ceremonii.

Obchody upamiętniające wybuch II wojny światowej na Westerplatte organizowane są niezmiennie od 1999 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj