(fot.PAP)

Plan ratowania Centrum Zdrowa Dziecka

Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka prof. Janusz Książyk przekazał do resortu zdrowia plan naprawczy tego instytutu. Teraz będą go analizować eksperci – poinformowała Agnieszka Gołąbek rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia.

Dodała też, że plan ten zostanie przekazany m.in. do Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

Sytuacja placówki jest tragiczna. Centrum Zdrowia Dziecka jest zadłużone na blisko 200 mln zł. Prof. Książyk na początku września wysłał list do ministra zdrowia, w którym apelował o pomoc finansową i o ratowanie Centrum. Tymczasem bulwersująca w tej kwestii była odpowiedź Bartosza Arłukowicza – mówi Maria Ochmanprzewodnicząca krajowej sekcji służby zdrowia NSZZ Solidarność.

– Najbardziej zbulwersowała mnie wypowiedź ministra zdrowiao uzdrowieniu sytuacji naszej placówki. Powiedział, że pan profesor nie powinien pisać takich ckliwych listów, tylko zwolnić połowę pracowników, przygotować program restrukturyzacji i w konsekwencji doprowadzić do przekształceń prywatyzacyjnych uzdrowić. Pan profesor zachował się w sposób niezwykły. To jego etat zależy od decyzji pana ministra. On powiedział bardzo wyraźnie, że nie zwolni pracowników, bo tam są wszyscy potrzebni. Potrzebni tym małym pacjentom – powiedziała Maria Ochman.

Dziś ważniejsze są procedury aniżeli zdrowie czy nawet życie pacjentów – akcentuje poseł Czesław Hoc – lekarz, członek sejmowej Komisji Zdrowia. I dodaje, że Centrum Zdrowia Dziecka jest wiarą i nadzieją dla wielu rodziców chorych dzieci, które nie mogą się leczyć w regionalnych placówkach zdrowia.

– Niestety jest to prawda, że w tym systemie ochrony zdrowia nie liczy się pacjent. Trudno powiedzieć, że polska służba zdrowia jest zdrowa i że służy ludziom. Jest takie piękne powiedzenie: gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. Jest to wrażliwa materia i ten najsłabszy, najmniejszy uczestnik systemu ochrony zdrowia powinien być najważniejszy. Tym bardziej że jest to Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie jest to ostatnia instancja. To jest też wiara i nadzieja wielu rodziców w całej Polsce, gdy dziecko jest chore na bardzo ciężką chorobę, która nie może być leczona nawet w wysoko wyspecjalizowanych ośrodkach regionalnych – dodaje poseł Czesław Hoc.

Przypomnijmy, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia prof. Książyk informował, że plan naprawczy zakłada zmniejszenie kosztów Centrum Zdrowia Dziecka o 5 proc. i jest niezbędny do uzyskania przez Instytut kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Polecamy Rozmowy Niekończone z udziałem Marii Ochman i Czesława Hoca

Dramatyczne zadłużenie naszych szpital zagrożeniem państwa i obywateli cz. I
Dramatyczne zadłużenie naszych szpital zagrożeniem państwa i obywateli cz. II

 

RIRM

drukuj