PKP Intercity za ponad 7 mld zł zmodernizuje tabor

Ponad 7 mld zł przeznaczy PKP Intercity na modernizację i zakup taboru – poinformowała spółka. Pieniądze mają pochodzić m.in. z zasobów własnych spółki oraz z UE. Dodatkowo, w co najmniej 77 proc. pociągów ma być bezprzewodowy internet.

Spółka poinformowała, że w grudniu br. PKP Intercity przyjęło nową strategię taborową na lata 2016-2020 z perspektywą do 2023 r.

„Przewoźnik przeznaczy na nią ponad 7 mld zł. Środki na realizację będą pochodzić z różnych źródeł. Spółka posłuży się m.in. swoimi zasobami finansowymi, pieniędzmi z dokapitalizowania z PKP SA oraz od instytucji zewnętrznych” – poinformowało PKP Intercity we wtorkowym komunikacie przekazanym dziennikarzom.

Jak podkreślono, PKP Intercity zamierza również pozyskać środki z UE – blisko 790 mln zł.

Spółka podkreśliła, że program obejmuje modernizację i zakup wagonów, lokomotyw oraz elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT). Dodano, że część z nich będzie przystosowana do prędkości 200 km/h lub większej.

Jak zapowiada spółką, po zakończeniu programu, pociągi PKP Intercity w blisko 80 proc będą zestawiane z nowego lub zmodernizowanego taboru.

Ponadto, około 80 proc. taboru pasażerskiego bezie wyposażone w gniazdka elektryczne, w 94 proc. pasażerowie skorzystać mają z klimatyzacji, natomiast w co najmniej 77 proc. taboru podróżni podłączą się do bezprzewodowego internetu.

Dodatkowo w każdym pociągu ma być przestrzeń przystosowana dla osób poruszających się na wózkach oraz miejsca na rowery.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl