fot. twitter.com

PK: akt oskarżenia w sprawie przemytu papierosów pontonami przez Bug

Około 3,2 mln papierosów przemyciła z Ukrainy na łodziach pontonowych przez Bug grupa przestępcza, wobec której do lubelskiego sądu trafił akt oskarżenia – poinformowała w środę Prokuratura Krajowa. Skarb Państwa stracił ponad 3 mln zł. Pięciu oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

W śledztwie ustalono, że od czerwca do października 2014 r. grupa – działająca w powiecie hrubieszowskim pod kierownictwem Grzegorza K. – dokonała licznych przemytów papierosów przez rzekę graniczną Bug.

„W skład grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski, mieszkańcy powiatu chełmskiego i hrubieszowskiego. Papierosy przemycano na łodziach pontonowych przez rzekę graniczną Bug, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki” – przekazała PK.

Jak ustalono, po polskiej stronie „papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami terenowymi w głąb kraju”.

Jak podkreślono „przemyty były możliwe dzięki pomocy skorumpowanego funkcjonariusza Straży Granicznej”. Funkcjonariusz ten – w zamian za korzyści majątkowe od 6 tys. zł do 12 tys. zł – co najmniej czterokrotnie przekazywał członkom grupy informacje o rozmieszczeniu patroli Straży Granicznej.

„W toku postępowania prokurator ustalił, że przemycono około 3,2 mln sztuk papierosów różnych marek. W wyniku działalności grupy przestępczej Skarb Państwa stracił ponad 3 mln zł” – poinformowali śledczy.

Prokuratura zaznaczyła, że w śledztwie zabezpieczono mienie podejrzanych w postaci nieruchomości o łącznej wartości blisko 2,5 mln zł.

„W trakcie śledztwa wobec podejrzanych stosowano środki zapobiegawcze, wobec trzech podejrzanych na różnych etapach postępowania stosowano tymczasowe aresztowanie” – dodała PK.

Oskarżonym zarzucono kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, udzielanie korzyści majątkowych oraz popełnienie przestępstw skarbowych. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia sformułował lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK. Sprawa była prowadzona wspólnie z funkcjonariuszami lubelskiego zarządu CBŚP. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Lublinie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl