PiS wezwie do zawetowania budżetu UE

Prawo i Sprawiedliwość w najbliższych dniach złoży projekt uchwały w sprawie negocjacji budżetu UE na lata 2014-2020. Zawiera on wezwanie skierowane do rządu o zawetowanie budżetu, gdyby jego rozwiązania były niekorzystne dla Polski.

Wcześniej premier Donald Tusk zapewniał, że 9 listopada w Sejmie odbędzie się debata na temat stanowiska Polski w sprawie unijnego budżetu. Punkt ten nie znalazł się jednak w programie najbliższych obrad Sejmu.

Stąd uchwała jak mówi jej autor pos. Krzysztof Szczerski ma m.in. wymusić na rządzie jawność polityki europejskiej. Ponadto projekt dokumentu zawiera jasne stanowisko Polskiego Parlamentu w sprawie budżetu unijnego.

– Oczekujemy w tej uchwale trzech rzeczy – po pierwsze zrównania dopłat dla polskich rolników. Musimy skończyć z ich dyskryminacją w UE. Musimy skończyć z sytuacją w której rolnik, tylko dlatego że jest Polakiem otrzymuje mniejsze dopłaty. Po drugie oczekujemy, że nowe ramy finansowe UE zagwarantują odpowiednio duże środki na rozwój Polski, na doganianie średniej Unii i rozwój polskich regionów. Po trzecie warunki wydatkowania tych środków będą takie, które zagwarantują, że to my będziemy decydować o tym na co te pieniądze wydamy. Chcemy by to był nasz własny podmiotowy rozwój na rzecz naszej własnej konkurencyjności – powiedział pos. Krzysztof Szczerski.

Poseł dodał, że negocjacje dotyczące budżetu unijnego są kluczowymi dla polityki europejskiej.

– Pamiętajmy, że przydział budżetu UE jest raz na 7 lat. W UE dochodzi do takiego wielkiego przetargu narodowych interesów w wyniku których ustala się cały budżet UE na 7 lat. To co teraz wynegocjuje Donald Tusk to będzie w konsekwencji gwarantowało mniejsze lub większe środki dla Polski aż do 2020 roku. My do dzisiaj wydajemy środki, które rząd PiS wynegocjował w 2005 – 2006 r. na lata 2007 – 2013 r. (…) To są niezwykle ważne rzeczy. Nad takimi wielkimi narodowymi przetargami interesów UE powinna się odbyć poważna parlamentarna debata – dodaje pos. Krzysztof  Szczerski.

 

Wypowiedź pos. Krzysztofa Szczerskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM        

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl