PiS zaskarży przepisy dot. elastycznego czasu pracy do TK

Prawo i Sprawiedliwość zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego przepisy wprowadzające tzw. elastyczny czas pracy – zapowiedział prezes partii Jarosław Kaczyński.

Chodzi o ustawę, która wydłuża okresy rozliczeniowe czasu pracy z czterech do 12 miesięcy. Prezes PiS podczas konferencji powiedział, że według jego partii, ustawa jest sprzeczna z artykułami 18, 65 i 66 Konstytucji.

Art. 18 mówi, m.in. że „rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”. Według art. 65 „władze publiczne prowadzą politykę zmierzającą do pełnego, produktywnego zatrudnienia poprzez realizowanie programów zwalczania bezrobocia, w tym organizowanie i wspieranie poradnictwa i szkolenia zawodowego oraz robót publicznych i prac interwencyjnych”.

 Zgodnie z art 66 „Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (…)Pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów”.

Wszystkie te trzy artykuły są, w tym czy innym stopniu, ale jest to stopień wysoki, naruszone przez tę regulację. Jeżeli chodzi o uregulowania międzynarodowe to mamy tutaj 88 dyrektywę z 2003 roku UE, która dopuszcza takie regulacje zupełnie nadzwyczajne i do 6 miesięcy. Tutaj mamy okres 12 miesięcy i w istocie nie ma żadnych nadzwyczajnych przesłanek – powiedział prezes Jarosław Kaczyński.

Naruszona została również Konwencja nr 135 Międzynarodowej Organizacji Pracy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyjaśnił, że Polska powinna być organizowana zgodnie z zasadą sprawiedliwości, która jest dzisiaj bardzo często naruszana. Ponadto, obecny system bardzo szkodzi polskiej gospodarce.

– Obecny system szkodzi unowocześnianiu gospodarki. Szkodzi temu wszystkiemu co miałoby prowadzić do zmiany sytuacji w której polska gospodarka jest pod bardzo wieloma względami na ostatnim, albo przynajmniej jednym z ostatnich miejsc w UE czy w Europie, a w niektórych wypadkach jest to miejsce bardzo odległe także w skali światowej. Nie musi tak być, ale stworzono tu mechanizm w którym bardzo łatwo eksploatować pracownika co nie zachęca do innowacji, nie zachęca do podnoszenia poziomu organizacyjnego i technologicznego produkcji czy jakiejś innej działalności gospodarczej, a to jest sytuacja fatalna dla naszej przyszłości. Trzeba ją zmieniać, ceniąc prawa pracowników, podnosząc płace, krótko mówiąc, skłaniając pracodawców do tego, żeby czynili wysiłek – dodaje prezes Jarosław Kaczyński.

Poseł Janusz Śniadek powiedział, że ustawa dotyka problemu obecności kłamstwa w życiu publicznym; kłamstwa sankcjonowanego przez instytucje państwa. I nie chodzi tylko o premiera, który deklarował, że ustawa uelastyczniająca czas pracy nie zostanie przyjęta przez Sejm bez wcześniejszego porozumienia z partnerami społecznymi. Poseł wskazał na kłamliwą treść uzasadnienia tej ustawy.

– Ewidentnym kłamstwem jest to, że mówi się, że konkurencyjność polskiej gospodarki wzrośnie dzięki obniżeniu kosztów wynagrodzeń, a zaraz potem twierdzi się, że nie przyniesie to żadnych skutków dla budżetu państwa. Takie sankcjonowanie kłamstwa w polskim życiu publicznym chcemy podnieść. Okłamano nie tylko związkowców, ale okłamano społeczeństwo, okłamano polski parlament. To jest sprawa naganna, godna podkreślenia, eliminowania – akcentuje poseł Janusz Śniadek.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl