PiS wybierze swoje władze

Wybór wiceprezesów i ścisłego kierownictwa partii, czyli Komitetu Politycznego – to najważniejsze punkty sobotniej Rady Politycznej PiS. Kandydatem na wiceprezesa będzie szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz.

W Komitecie Politycznym pojawi się kilka nowych twarzy, ale jego skład nie ulegnie radykalnym zmianom.

Na posiedzeniu Rady będzie zgłoszona kandydatura Macierewicza – deklarują najważniejsi politycy w partii. Ich wypowiedzi wskazują, że nie będzie miał problemów z wyborem. „Jeżeli ktoś w PiS z obecnych polityków, oprócz tych, którzy są już wiceprezesami, powinien pełnić tę funkcję, jest to w mojej ocenie Macierewicz” – ocenił szef Komitetu Wykonawczego Joachim Brudziński. „Jeżeli kandydatura Macierewicza będzie zgłoszona myślę, że będzie wybrany” – powiedział Jarosław Zieliński.

Wiceprezesów partii jest obecnie troje: Mariusz Kamiński, Adam Lipiński oraz Beata Szydło. Wszyscy mają w sobotę ubiegać się o reelekcję. Zgłaszanie kandydatur wiceprezesów to kompetencja prezesa partii.

Do kompetencji Rady Politycznej należy wybór członków Komitetu Politycznego. Nie będzie w nim większych zmian. W partii była mowa o jego zawężeniu (obecnie zasiada w nim 29 osób). Jednak wygrała koncepcja zachowania status quo. Do Komitetu mają dołączyć szef łódzkich struktur PiS Marcin Mastalerek, poseł z Podkarpacia Stanisław Ożóg i Elżbieta Rafalska z okręgu zielonogórskiego.

Komitet Polityczny poszerzony o kilka osób nadal nie jest dużym ciałem – przekonuje Zieliński.
– Na Komitecie będą zapadać tylko decyzje wynikające ze statutu. Najważniejsze rzeczy w większym, niż dotychczas stopniu będą ustalane w nieformalnym, dużo węższym gronie. Zresztą już od dawna ten proces postępuje – powiedział prominentny polityk PiS.

Jednego ważnego polityka w nowym Komitecie zabraknie – dotychczasowego rzecznika PiS Adama Hofmana. Hofman poinformował w piątek, że zawiesza członkostwo w PiS i w klubie parlamentarnym partii do czasu wyjaśnienia sprawy jego oświadczenia majątkowego. Przestał też pełnić funkcję rzecznika.

Na Radzie może pojawić się dyskusja o tym, kto ma zastąpić Hofmana, ale ostateczne decyzje należą do Komitetu Politycznego, który w nowym składzie zbierze się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Sobotnia Rada ma też wybrać szefa Komitetu Wykonawczego. Ma nim pozostać Joachim Brudziński.

Politycy PiS omówią też sytuację przed wyborczym rokiem 2014 (odbędą się wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego) oraz będą debatować o programie PiS, który ma być zaprezentowany podczas kongresu partii na początku roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl