fot. TV Trwam News

Pierwsze samoloty dla VIP-ów już w czerwcu

Już w połowie roku do Polski trafią dwa pierwsze samoloty dla najważniejszych osób w państwie. Jak informuje „Nasz Dziennik”, amerykańska firma Gulfstream dostarczy pierwsze maszyny w czerwcu i lipcu, czyli dwa miesiące wcześniej niż początkowo zakładano.

G550 to tzw. małe samoloty, które będą służyć głównie do przewozu maksymalnej liczby 16 pasażerów i ładunku na krótszych trasach.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podkreślił, że dzięki posiadaniu własnych maszyn podróżowanie dygnitarzy będzie bezpieczniejsze.

Po pierwsze, będą one cały czas pod ochroną wojska. Po drugie, posiadają specjalne systemy łączności, które pozwalają łączyć się z prezydentem i premierem, czyli z osobami na pokładzie. Po trzecie, mają możliwość bezproblemowego przelotu nad oceanem. Wszędzie tam, gdzie nasi przedstawiciele będą nas reprezentować, będą mogli dolecieć bez problemów i międzylądowań, co również utrudniało im komunikację. To jest kolejny przykład, że w Polsce, jak się chce, to da się wszystko. Jest to kolejna decyzja, która świadczy o tym, że ten rząd jest sprawny – powiedział Michał Jach.

Za dwie maszyny Polska zapłaci ok. 440 mln zł. Już wkrótce ma się także rozstrzygnąć przetarg na zakup jednego używanego i dwóch nowych średnich samolotów, za które rząd zapłaci ok. miliarda zł.

Używana maszyna trafi do Polski pod koniec roku. Zgodnie z wymogami przetargu, dwa nowe samoloty miałyby z kolei zostać dostarczone w latach 2020-2021.

RIRM

drukuj