Pierwsza rocznica śmierci śp. prof. Józefa Szaniawskiego

Dziś mija rok od tragicznej śmierci śp. prof. Józefa Szaniawskiego – wybitnego politologa, sowietologa, publicysty a także wykładowcy WSKSiM oraz UKSW.

Prof. Józef Szaniawski zginął 4 września 2012 r. w Tatrach, spadł z trawersu do Dolinki pod Kołem. Wypadek miał miejsce około godziny 11.50. Profesor miał 68 lat.

Prof. Józef Szaniawski był historykiem, politologiem, wykładowcą WSKSiM, publicystą „Naszego Dziennika”, Radia Maryja oraz TV Trwam. Został odznaczony medalami „Za zasługi dla obronności kraju oraz Milito pro Christo, Orderem św. Stanisława, oficerską szablą honorową Wojska Polskiego, uhonorowany przez ministra obrony narodowej tytułem „Kustosza tradycji, sławy i chwały oręża Polskiego”.

Dziś, w pierwszą rocznicę śmierci śp. Józefa Szaniawskiego odbędzie się spotkanie z synem profesora Filipem Frąckowiakiem, podczas którego zostanie zaprezentowana najnowsza książka pt.: „Czas historią pisany”.

Książka jest zbiorem felietonów prof. Szaniawskiego, które były publikowane na łamach „Naszego Dziennika” w latach 2006-2012. Publikacja zawiera niepowtarzalne teksty; zapis najnowszych dziejów Polski. Tematy, o których inni woleli milczeć m.in. Hołd ruski, rozdzielenie wizyt prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska w Katyniu. „Czas historią pisany” – to 67 znakomitych felietonów ostatniego więźnia PRL, z czego 12 rozdziałów poświęconych jest całym epokom polskiej historii.

***

Józef Szaniawski urodził się w 1944 r. we Lwowie. W latach 1970-1985 był redaktorem PAP w Warszawie. Od 1973 r. intensywnie współpracował z Radiem Wolna Europa. Dla rozgłośni w ciągu 11 lat napisał i przesłał ponad pół tysiąca korespondencji.

W latach 70. i 80. prowadził działalność niepodległościową.

W 1985 r. sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia. Był przetrzymywany w więzieniach na warszawskim Mokotowie przy ul. Rakowieckiej i w Barczewie. Uniewinniony przez Sąd Najwyższy, wyszedł na wolność 22 grudnia 1989 r. Sąd Najwyższy określił go, jako ostatniego więźnia politycznego PRL.

Był pełnomocnikiem i przyjacielem płk. Ryszarda Kuklińskiego, swoimi staraniami doprowadził do rehabilitacji w świetle prawa płk. Kuklińskiego. Był też założycielem izby pamięci pułkownika Kuklińskiego.

Wypowiadał się i działał na rzecz integracji Polski z NATO.

W latach 1990-2003 publikował w prasie polskiej i polonijnej w USA, m.in. w “Tygodniku Solidarność”, “Wprost”, “Polsce Zbrojnej”, “Nowym Świecie”, “Gazecie Polskiej”, “Dzienniku Chicagowskim”, “Nowym Dzienniku”, “Dzienniku Związkowym”.

Wśród publikacji Szaniawskiego wymienić można takie pozycje, jak “Samotna misja pułkownik Kukliński i zimna wojna” (2003), “Pułkownik Kukliński – Misja Polski”( 2005), “Victoria Polska. Marszałek Piłsudski w obronie Europy”, “Grunwald pole chwały”.

 

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl