Pierścień Papieża Franciszka dla Sanktuarium w Kaliszu

Podczas uroczystości związanych z Dniem Świętości Kapłańskiej w Kaliszu, ks. biskup kaliski Edward Janiak przekazał św. Józefowi pierścień Papieża Franciszka. Natomiast ks. Kardynał Joachim Meisner z Kolonii, który przewodniczył Eucharystii, przekazał obrazek Świętego Józefa z Brewiarza św. Jana XXIII jako dar dla Sanktuarium.

Dzień Świętości Kapłańskiej kapłani diecezji kaliskiej rozpoczęli w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Po nabożeństwie pokutnym przeszli w procesji do Sanktuarium św. Józefa na Eucharystię.

Mszy św. przewodniczył emerytowany metropolia Kolonii ks. kard. Joachim Meisner w asyście ks. biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, ks. biskupa seniora Stanisława Napierały, ks. biskupa seniora Teofila Wilskiego i zgromadzonych księży.

W homilii ks. kard. Joachim Meisner wskazał na przymioty św. Józefa, jakimi są: męstwo, cierpliwość, dyskrecja i milczenie. Dodał, że powinny one cechować każdego kapłana.

Wskazał, że w dzisiejszych czasach potrzeba ludzi o postawie św. Józefa, reprezentantów Boga w dzisiejszym biednym świecie, szczególnie na wschodzie Europy, ale jeszcze bardziej na jej zachodzie.

– Kościół pozostaje w służbie Słowa Bożego, aby ewangelizować świat, w którym będziemy żyć i pokazywać wiarę chrześcijańską tak, aby człowiek rozpoznał swoje Boże podobieństwo. Dlatego jest poszukiwana i oczekiwana postawa Józefowa. Poszukiwani są kobiety i mężczyźni, reprezentanci Boga w naszym społeczeństwie. Pełnienie tego zadania zapewni naszym narodom nadzieję i przyszłość – stwierdził ks. kard. Joachim Meisner.

Po komunii kardynał, biskupi i kapłani udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego, gdzie wikariusz generalny diecezji kaliskiej odczytał dekret Papieża Franciszka.

Przesyłam moje pozdrowienie wspólnocie Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz Jego Ekscelencji Edwardowi Janiakowi, Biskupowi Kaliskiemu i prosząc o nieustanną modlitwę za mnie oraz moją posługę dla Kościoła ofiaruję wizerunkowi św. Józefa czczonemu w Bazylice pierścień z moją pieczęcią jako wotum pobożności i zawierzenia. Udzielam błogosławieństwa apostolskiego – napisał Papież Franciszek.

Ks. biskup Edward Janiak przekazał pierścień papieski na ręce kustosza bazyliki ks. prał. Jacka Ploty i odmówił akt zawierzenia św. Józefowi duchowieństwa diecezji kaliskiej.

Na pamiątkę wizyty ks. kard. Joachim Meisner ofiarował kaliskiemu sanktuarium obrazek św. Józefa z brewiarza papieża Jana XXIII.

– Przed II Soborem Watykańskim św. Jan XXIII wprowadził do rzymskiej modlitwy eucharystycznej św. Józefa. Zlecił też wydrukowanie obrazków modlitewnych, które przedstawiały postać św. Józefa z jednej strony, a z drugiej wydrukowany był fragment modlitwy eucharystycznej. Taki obrazek papież miał zawsze w swoim brewiarzu. Jego sekretarz przed dziesięciu laty ten obrazek przekazał na moje ręce. Dzisiaj przekazuję go Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu dla czci jego patrona oraz potwierdzenia przywiązania do papieża Jana XXIII i jego późniejszego następcy Jana Pawła II – powiedział emerytowany metropolita Kolonii.

Biskup kaliski ofiarował ks. kard. Meisnerowi figurkę św. Jana Pawła II.

Uroczystość była okazją do złożenia życzeń imieninowych pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale.

– Życzymy, aby Biskup Stanisław tak jak dotychczas trwał, duszpasterzował, głosił Słowo Boże i wspomagał mnie za co mu bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję za jego wierność Kościołowi – mówił ks. bp Edward Janiak.

Homilia ks. Kardynała Joachima Meisnera:


Pobierz

Pobierz

Przekazanie obrazka i słowo ks. Kardynała Joachima Meisnera:


Pobierz

Pobierz

Lista Ojca Świętego i zawierzenie:


Pobierz

Pobierz


Galeria:

 

www.radiorodzina.kalisz.pl/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl