Pięć szczecińskich uczelni otrzymało 40 mln złotych dofinansowania z NCBR

Niemal 40 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju trafi do pięciu szczecińskich uczelni na dostosowanie kształcenia do aktualnych potrzeb społeczno-gospodarczych. Symboliczne czeki wręczył w Szczecinie wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pośrednictwem swojej Agencji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zorganizowało konkurs na tzw. Zintegrowane Programy Rozwoju Uczelni. Na pierwszą edycję konkursu przeznaczono w sumie miliard złotych. Pomorski Uniwersytet Medyczny uzyskał ponad 6 mln zł, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny niecałe 9 mln zł, Akademia Sztuki niespełna 3 mln zł, Uniwersytet Szczeciński ponad 14,5 mln zł, a Akademia Morska – niemal 7 mln zł.

– Każda z reprezentowanych tutaj uczelni szczecińskich przygotowała znakomity program. Ten program został bardzo wysoko oceniony przez ekspertów, a konsekwencją tej pozytywnej oceny będzie przyznanie uczelniom w Szczecinie grantów w łącznej wysokości zbliżającej się do 50 mln zł. Mam na myśli uczelnie szczecińskie, ale także koszalińskie – wyjaśnił Jarosław Gowin.

Za otrzymane dofinansowanie Akademia Morska ma w planach m.in. wsparcie powstania nowych kierunków: oceanotechniki oraz geoinformatyki – mówi rektor uczelni dr hab. kpt. ż. w. Wojciech Ślączka.

– Głównym celem wykorzystania tych środków u nas będzie budowa zintegrowanego systemu zarządzania uczelnią, doposażenie i budowa nowych kierunków kształcenia, jak również podniesienie kompetencji kadry, zarówno zarządczej, jak i nauczycieli – powiedział Wojciech Ślączka.

Niebawem ministerstwo ogłosi kolejny konkurs, którego pula wyniesie miliard złotych. Minister przypomniał także, że resort ustanowił już konkurs na tzw. regionalne inicjatywy doskonałości.

– Na wielu uczelniach w Polsce, w tym także na uczelniach w Szczecinie, są zespoły badawcze, które reprezentują światowy poziom. Te wyspy doskonałości wspierane będą ze specjalnych grantów ministerstwa po to, żeby każda z uczelni jak najmocniej rozwijała to, co jest jej największym atutem – powiedział Jarosław Gowin.

W najbliższych latach Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce wyłonić w Polsce grupę kilku, być może do 10 uczelni, które będą miały status uczelni badawczych, czyli będą koncentrowały się w jeszcze większym stopniu niż do tej pory na badaniach naukowych.

TV trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl