fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz

PGNiG przystąpiło do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru

PGNiG przystąpiło do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru – podała spółka. Stworzony przez Komisję Europejską European Clean Hydrogen Alliance (ECH2A) to platforma współpracy przy tworzeniu łańcucha wartości wokół gospodarki wodorowej w Europie.

PGNiG przypomniało, że według Komisji Europejskiej wodór jest paliwem, które przybliży Unię do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Z kolei spółka chce zbudować cały łańcuch kompetencji związanych z produkcją i wykorzystaniem wodoru, a przystąpienie do ECH2A oznacza nowe możliwości rozwoju technologii związanych z zielonym wodorem i bezpośredni wpływ na unijne regulacje.

„Przyłączenie się do sojuszu pozwoli nam czerpać z wiedzy i doświadczenia obecnych w nim partnerów, realizujących już działania związane z czystym wodorem. Aktywny udział pozwoli nam także na realny wpływ na tworzenie unijnych regulacji związanych z rozwojem technologii wodorowych, na włączenie się w proces transformacji sektora energetycznego na poziomie europejskim” – ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Polski koncern zaznaczył, że do sojuszu ECH2A przystąpiło już ponad 250 przedsiębiorstw, w tym największe światowe koncerny energetyczne. Wśród członków są także instytucje rządowe i samorządowe, naukowe, finansowe, a także organizacje pozarządowe.

Prezes Kwieciński przypomniał, że PGNiG znalazło się w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego. Z kolei we wrześniu spółka przystąpiła do stowarzyszenia Hydrogen Europe.

„Daje to wiele możliwości wsparcia naszych działań badawczo-rozwojowych związanych z wodorem” – ocenił prezes Jerzy Kwieciński.

PAP

drukuj