PFRON uruchamia program wypożyczalni technologii wspomagających

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchamia program „Wypożyczalnia technologii wspomagających”. Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Nadzorcza PFRON-u – poinformował w środę wiceminister rodziny oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, Paweł Wdówik. Celem programu jest zapewnienie niepełnosprawnym dostępu do sprzętu i zestawu urządzeń z tzw. wyższej półki, których nie są oni w stanie nabyć sami. Dzięki wypożyczalni będą mieli możliwość wystąpienia o te, których potrzebują.

Wiceminister Paweł Wdówik wskazał, że program ten jest bardzo oczekiwany przez środowisko niepełnosprawnych. Polityk na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił też schemat działania wypożyczalni.

Wnioski będą składane elektronicznie przez system SOW (System Obsługi Wsparcia). Jeżeli jakaś osoba będzie miała trudność, to będzie mogła przyjść do oddziału PFRON, żeby uzyskać pomoc w przygotowaniu wniosku, który będzie konsultowany z doradcą, żeby wybrany sprzęt jak najlepiej odpowiadał potrzebom osobom z niepełnosprawnością, a następnie operator logistyczny będzie ten sprzęt z magazynu przygotowywał, dostarczał do osoby z niepełnosprawnością i później, w trakcie, sprawował ewentualny serwis, konfigurację; będzie też przeprowadzał instruktaż w zakresie użytkowania, jeżeli będzie taka potrzeba  – zaznaczył Paweł Wdówik.

Pakiet sprzętu i urządzeń, który będzie dostępny w wypożyczalni, został zakupiony w oparciu o listę skonsultowaną ze specjalistami. Wraz z nowymi potrzebami i pojawiającymi się nowymi technologiami, będzie on uzupełniany.

Działalność wypożyczalni będzie finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji. Na zakup sprzętu, który ma stać się pierwszym, podstawowym wyposażeniem wypożyczalni, rząd przeznaczył 200 mln zł.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl