fot. twitter.com/KancelariaSejmu

PFR: Pomoc przedsiębiorcom w ramach Tarczy Finansowej 2.0 – wsparcie otrzyma ok. 5 procent wszystkich firm w Polsce

Polski Fundusz Rozwoju poinformował dziś, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa dostaną pomoc rzędu 7 mld złotych w ramach Tarczy Finansowej 2.0. Subwencja trafi do ponad 46 tysięcy firm.

Subwencja z Tarczy Finansowej 2.0 ma charakter bezzwrotny. Pomoc dostanie ok. 5 procent wszystkich firm w Polsce, w których pracuje ok. 5 procent zatrudnionych.

– Firmy, które otrzymały subwencje finansowe z Tarczy Finansowej 2.0 z Polskiego Funduszu Rozwoju, zatrudniają łącznie ponad 352 tys. pracowników – poinformował Paweł Borys, przez Polskiego Funduszu Rozwoju.

Do mikro, małych i średnich firm w ramach Tarczy Finansowej 2.0 powinno trafić 6 mld 800 mln zł. Uwzględniając odwołania, ostateczna kwota będzie wynosiła 7 mld. Dofinansowanie pozwoli przedsiębiorcom zbudować bufor na kilka kolejnych miesięcy – wskazał Paweł Borys.

– Jest ich łącznie 46 tys. 242 przedsiębiorstwa, 6 tys. 824 to MŚP i 39 tys. 418 to mikro – mówił prezes PFR.

Obecne szacunki wskazują, że szczególnie dotkniętych pandemią jest ok. 5 proc. wszystkich przedsiębiorstw. Branże, które straciły najwięcej to m.in. gastronomia i hotele. I to właśnie ten sektor gospodarki dostał najwyższe subwencje w ramach Tarczy 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Najwięcej subwencji otrzymały restauracje i inne placówki gastronomiczne. To jest blisko 13 tys. przedsiębiorców. Sprzedaż detaliczna blisko 5 tys. Hotele – to są te szczególnie wrażliwe branże – hotele i inne obiekty zakwaterowania, to blisko 3 tys. – zaznaczył Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Polski Fundusz Rozwoju spodziewa się w tym tygodniu zgody od Komisji Europejskiej na pożyczki płynnościowe dla dużych firm w ramach Tarczy 2.0.

TV Trwam News

drukuj