fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Paweł Mucha: Scenariusz Polexitu to bzdura

Polexit to pewnego rodzaju manipulacja wyborcza polegająca na tym, że część opozycji podnosi hasło, które zupełnie nic nie mają wspólnego z rzeczywistością; żadnej drogi do Polexitu nie ma, taki scenariusz to bzdura – podkreślił we wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Paweł Mucha w TVP1 pytany był o aktywność prezydenta Andrzeja Dudy w najbliższych dniach. Mucha przypomniał, że w związku z przypadającą 1 maja 15. rocznicą wejścia Polski do UE w Puławach organizowany jest Piknik Europejski. Dodał, że jeszcze we wtorek prezydent wygłosi orędzie do narodu.

„To jest ważna, istotna rocznica, która pokazuje z jednej strony nasz dorobek, a z drugiej strony jesteśmy w takim momencie żywotnej dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej” – wskazał minister.

Na uwagę, że sprawa możliwości scenariuszu Polexitu jest tematem kampanii wyborczej Paweł Mucha oświadczył: „Polexitu oczywiście nie będzie, Polexit to jest takie hasło, powiedziałbym nawet pewnego rodzaju manipulacja wyborcza polegająca na tym, że część opozycji podnosi hasło, które zupełnie nic nie ma wspólnego z rzeczywistością”.

„W tej sprawie polski rząd, liderzy większości parlamentarnej, a w szczególności pan prezydent po wielokroć się wypowiadali: silna Polska w silnej Unii Europejskiej. Oczywiście zabieganie o nasz interes narodowy, ale żadnej drogi do Polexitu nie ma, to jest – mówiąc wprost – bzdura” – podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

1 maja 2004 do Unii Europejskiej dołączyło dziesięć państw: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. W roku 2007 roku do wspólnoty dołączyły Rumunia i Bułgaria, a w 2013 roku – Chorwacja.

PAP/RIRM

drukuj