Paryż: Międzynarodowa konferencja dot. Iraku

W Paryżu rozpocznie się dziś Międzynarodowa konferencja na temat Iraku. Konferencja poświęcona będzie metodom powstrzymania Państwa Islamskiego i wsparcia Iraku.

Z tygodnia na tydzień dzihadyści rosną w siłę. Opanowują kolejne tereny w Iraku i Syrii. Są bardzo brutalni. Każdego kto nie godzi się z ich ideologia mordują. Ostrze nienawiści skierowane jest głównie do chrześcijan i jazydów. Brutalność ma swój cel, którym jest stworzenie potężnego państwa islamskiego.

– Możemy przypuszczać, że ich celem jest odtworzenie kalifatu, w takim kształcie w jakim istniał on we wczesnym średniowieczu; kiedy Islam osiągał swoje największe sukcesy; kiedy państwo arabskie urosło do największych rozmiarów czyli kalifatu, który sięgałby od południowej Hiszpanii przez Afrykę Północną, Bliski Wschód, Półwysep Arabski, Iran, Afganistan po zachodnią część Indii – powiedział dr Jarosław Jarząbek z Zakładu Badań Wschodnich, Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wczoraj Islamiści opublikowali kolejne nagranie na którym widać egzekucję brytyjskiego zakładnika. David Haines został uprowadzony w 2013 roku. Zabójstwo Brytyjczyka potępił prezydent USA oraz Unia Europejska.

Dziś o tym jak powstrzymać Dżihadystów będą debatować uczestnicy Międzynarodowej konferencji na temat Iraku. Współprzewodniczyć jej będą prezydenci Francji i Iraku, Francois Hollande i Fuad Masum. W obradach wezmą udział szefowie dyplomacji z blisko 20 krajów – w tym Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry – oraz przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz państw regionu. W środę prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zapowiedział w orędziu, że USA poprowadzą „szeroką koalicję” do kampanii, której celem będzie wyeliminowanie bojowników Państwa Islamskiego.

– Postawiłem sprawę jasno, że będziemy ścigać terrorystów którzy zagrażają naszemu krajowi gdziekolwiek się znajdują. Dlatego nie zawaham się uderzyć w Państwo Islamskie zarówno w Syrii jak i w Iraku – powiedział Barack Obama.

Deklarację przyłączenie się do nalotów, prowadzonych przez USA na pozycje Państwa Islamskiego zadeklarowało klika państw arabskich. Jak na razie nie podano o jakie państwa chodzi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj