fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Podróż do Iraku obowiązkiem wobec tej umęczonej ziemi

Papież Franciszek powiedział dziś dziennikarzom w drodze do Bagdadu, że swoją podróż do Iraku uważa za „obowiązek wobec tej umęczonej od wielu lat ziemi”.

Witając się w maseczce ochronnej z dziennikarzami na pokładzie samolotu na początku pierwszej pielgrzymki po 15 miesiącach przerwy z powodu pandemii COVID-19 Papież podkreślił, że jest zadowolony, iż może wznowić podróże.

„Dziękuję, że mi towarzyszycie” – dodał zwracając się do ponad 70 wysłanników mediów z 15 krajów.

Franciszek wyjaśnił, że musi przestrzegać zaleceń sanitarnych i dlatego nie może podawać ręki. Jak zaznaczył, postanowił przejść między rzędami w samolocie i powitać w ten sposób wszystkich.

Tym razem wysłannicy mediów pozostali na swoich miejscach, a Papież nachylał się nad każdym i zamieniał kilka słów. Powitanie z Franciszkiem przypominało zatem wszystkie poprzednie.

Od hiszpańskiej dziennikarki Papież otrzymał fotokopie ogłoszenia opublikowanego w irackim mieście Karakosz, które było okupowane przez Państwo Islamskie. Podano w nim cennik jazydzkich i chrześcijańskich niewolnic sprzedawanych przez dzihadystów na tamtejszym targu. Dziewczynki sprzedawano za 172 dolary, dojrzałe kobiety za 43.

W reakcji na to Franciszek powiedział: „Niestety to dzieje się dzisiaj w Europie z powodu problemu handlu ludźmi”.

„To jest tragedia” – dodał.

PAP

drukuj