Papież apeluje o pokój w Syrii

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o zaangażowanie wszystkich, by skończyła się wojna w Syrii. Podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański zapewnił o swej bliskości ludność miasta Aleppo, gdzie trwają walki. „Nie dla zniszczeń, tak dla pokoju”- mówił.

Zwracając się do tysięcy wiernych zebranych w południe na placu Świętego Piotra papież Franciszek powiedział: „Codziennie, przede wszystkim w modlitwie, jestem blisko ludności Aleppo. Nie możemy zapominać, że Aleppo to miasto, że są tam ludzie: rodziny, dzieci, osoby starsze, chorzy”.

Niestety przyzwyczailiśmy się już do wojny, do zniszczeń, ale nie możemy zapominać, że Syria jest krajem bogatym w historię, kulturę, wiarę. Nie możemy godzić się na to, by zostało to zanegowane przez wojnę, która jest sumą przemocy i fałszu- oświadczył Papież.

Następnie dodał: „Kieruję apel o zaangażowanie wszystkich, aby dokonano cywilizowanego wyboru: nie dla zniszczeń, tak dla pokoju, tak dla mieszkańców Aleppo i Syrii”.

Papież Franciszek modlił się też za ofiary zamachów terrorystycznych, do których – jak podkreślił- doszło ostatnio w różnych krajach. Tak nawiązał do ataków w Turcji, Nigerii i Egipcie.

Papież powiedział: „Różne są miejsca, ale niestety ta sama przemoc, która sieje śmierć i zniszczenie. I taka sama jest odpowiedź: Wiara w Boga i jedność wartości ludzkich i obywatelskich”.

Papież Franciszek wyraził szczególną bliskość ze wspólnotą koptyjską z Egiptu i jej zwierzchnikiem, patriarchą Tawadrosem II w związku z zamachem przed katedrą w Kairze, w którym zginęło co najmniej 20 osób.

Podczas spotkania z wiernymi, zgromadzonymi przy odsłoniętej już szopce i choince, papież Franciszek poświęcił figurki Dzieciątka Jezus, przyniesione przez rzymskie rodziny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl