Państwo Islamskie uwolniło 93 syryjskich Kurdów

Dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) uwolniło co najmniej 93 kurdyjskich cywilów porwanych w lutym, gdy przeprawiali się do irackiego Kurdystanu – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Ponad 160 kurdyjskich cywilów zostało uprowadzonych w lutym przez dżihadystów, którzy oskarżyli ich o przynależność do Kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej (PYD). To główna kurdyjska partia w Syrii, której formacje zbrojne od ponad 1,5 miesiąca walczą przeciwko IS w oblężonym Kobane, w pobliżu granicy syryjsko-tureckiej. Niektórym z porwanych islamiści postawili również zarzuty kradzieży, co miało być karane ucięciem dłoni.

Pochodzący z Kobane cywile zostali uprowadzeni, gdy wyszli z miasta i skierowali się na wschód w stronę irackiego Kurdystanu. Dżihadyści przetrzymywali ich w swoim bastionie w prowincji Ar-Rakka na północy Syrii.

Obserwatorium podało na swojej stronie internetowej, że Państwo Islamskie uwolniło ok. 50 Kurdów ze swojego więzienia w mieście Manbidż w prowincji Aleppo, a część z nich mogła przedostać się na terytorium Turcji. Pozostała ok. 40-osobowa grupa prawdopodobnie znajduje się nadal na terytorium Syrii. Obserwatorium dysponuje w Syrii siecią informatorów.

Los pozostałych 70 osób z grupy uprowadzonej w lutym pozostaje nieznany.

Pod koniec października Państwo Islamskie uwolniło także 25 kurdyjskich uczniów porwanych w maju.

Siły kurdyjskie, wspierane przez ataki koalicji międzynarodowej, stawiają opór dżihadystom, którzy od 16 września prowadzą zakrojoną na szeroką skalę ofensywę w zamieszkanym w kurdyjskim Kobane.

PAP

drukuj