Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

W katedrze warszawsko – praskiej św. Floriana o godz. 12.30 sprawowana będzie uroczysta Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Eucharystii przewodniczył będzie ks. abp Henryk Hoser, biskup diecezjalny warszawsko-praski.

Następnie zaplanowano koncert promocyjny płyty „Podziemna armia powraca – Żołnierze Niezłomni”. Z kolei w Białymstoku o godz. 17:30 na Rynku Kościuszki rozpocznie się III Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Wczoraj już po raz czwarty obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. W wielu miastach Polski składano kwiaty w miejscach pamięci, organizowano uroczyste przemarsze, sprawowane były Msze św.

Główne obchody zaplanowano w Warszawie na pl. Piłsudzkiego. Odbył się Apel Poległych, złożono kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie zebrani przeszli do archikatedry św. Jana. Tam sprawowana będzie Msza św. w intencji żołnierzy niezłomnych. Wieczorem w klubie Palladium odbędzie się koncert „Panien Wyklętych” organizowany m.in. przez IPN.

Ok. 700 osób wzięło udział w sobotę w Płockim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który pod hasłem „Cześć i chwała bohaterom” przeszedł ulicami miasta. W marszu uczestniczyli m.in. kombatanci, politycy, przedstawiciele  samorządu oraz kibice klubu Wisła Płock.

Kombatanci, przedstawiciele władz, posłowie, wojsko, młodzież uczcili w sobotę w Lublinie pamięć Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości zorganizowano przy pomniku poświęconym mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu ps. „Zapora” i jego żołnierzom. Honorowym gościem obchodów był Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.

Uroczystą Mszą Świętą w opoczyńskiej kolegiacie pw. Św. Bartłomieja, sprawowanej w intencji niezłomnych żołnierzy podziemia antykomunistycznego rozpoczęły się opoczyńskie uroczystości obchody w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po części liturgicznej odbyła się część artystyczna w trakcie której młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, im. Stanisława Staszica w Opocznie zaprezentowała pełen patriotycznego ducha program artystyczny; recytatorski oraz muzyczny.

Kilkaset osób wzięło w sobotę udział w obchodach z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Gdańsku. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Państwa Podziemnego na Targu Rakowym. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Brygidy.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na ul. Kurkową, gdzie na ścianie Aresztu Śledczego pod tablicą „W hołdzie bohaterom drugiej konspiracji niepodległościowej na Pomorzu Gdańskim” złożono  kwiaty i zapalono znicze. W więzieniu przy Kurkowej w latach 1946-1952 wykonywano wyroki śmierci. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Państwa Podziemnego na Targu Rakowym.

PAP/RIRM

drukuj