fot. PAP/EPA

Pakistan: Zgromadzenie Narodowe wybrało Szehbaza Szarifa na premiera rządu

Szehbaz Szarif został w niedzielę wybrany przez Zgromadzenie Narodowe Pakistanu na premiera rządu tego kraju. W poniedziałek zostanie zaprzysiężony na pięcioletnią kadencję.

Szehbaz Szarif był już szefem rządu od kwietnia 2022 r. do sierpnia 2023 roku. W niedzielę został wybrany większością 201 głosów w liczącym 336 miejsc Zgromadzeniu Narodowym.

92 parlamentarzystów głosowało na jego rywala, Omara Ajubę Khana, kandydata wspieranego przez byłego premiera Imrana Khana, który ze względu na zarzuty cywilne i karne ma wieloletni zakaz uczestniczenia w życiu politycznym.

Aby wrócić na stanowisko szefa rządu, Szarif i jego partia Pakistańska Liga Muzułmańska (PML-N) musieli zawrzeć porozumienie koalicyjne ze swoim historycznym rywalem, Pakistańską Partią Ludową (PPP) Bilawala Bhutto Zardariego i kilkoma innymi małymi ugrupowaniami.

W zamian za porozumienie były prezydent Asif Ali Zardari (2008-2013), mąż zamordowanej byłej premier Benazir Bhutto, został nominowany przez PPP jako wspólny kandydat na prezydenta.

Szehbaz Szarif jest młodszym bratem Nawaza Szarifa, który trzykrotnie sprawował funkcję premiera Pakistanu.

W niedawnych wyborach parlamentarnych wygrał Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości (PTI) Khana, który zdobył 93 mandaty, drugie miejsce zajęła PML-N Szarifa – 75 miejsc. Trzecia była PPP, która ma 53 mandaty.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl