fot. pl.wikipedia.org

P. Müller: Nie wykluczamy żadnych scenariuszy, jeżeli chodzi o korekty w zakresie funkcjonowania rządu

Mamy trochę czasu, aby zastanowić się w jaki sposób skonstruować rząd, w związku z tym kilka korekt ministerialnych na pewno będzie – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Nie wykluczamy żadnych scenariuszy, jeżeli chodzi o korekty w zakresie funkcjonowania rządu – dodał.

Rzecznik rządu był pytany w radiowej „Jedynce”, czy 12 listopada, kiedy mają się odbyć pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu, będzie datą graniczną, kiedy znany będzie skład nowego rządu.

„Ta data faktycznie jest najbardziej prawdopodobna” – odpowiedział Piotr Müller.

„Oczywiście mamy trochę czasu, aby zastanowić się na tym, w jaki sposób skonstruować rząd pod kątem personalnym, ale również pod kątem organizacyjnym, w związku z tym tych kilka korekt ministerialnych na pewno będzie czy w procesie powstania na poziomie rządowym – też musimy ten proces zoptymalizować, nastawić procesy tak, aby te kilka najważniejszych ustaw było przyjętych jak najszybciej, czyli ta <<piątka na 100 dni>> w szczególności” – dodał.

„Oczywiście ten proces do 12 listopada – zakładamy – będzie już znany, aczkolwiek to nie jest data, w której premier musi przestawić już skład rządu, bo dopiero wtedy będzie desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki” – zapowiedział.

Pytany, czy w nowym rządzie pojawi się Ministerstwo Skarbu, odpowiedział, że takie decyzje nie zostały ostatecznie podjęte.

„My nie wykluczamy w tej chwili żadnych scenariuszy, jeżeli chodzi o korekty zakresie funkcjonowania rządu” – powiedział.

Dopytywany, czy przywrócenie Ministerstwa Skarbu jest rozważane, odpowiedział, że jest rozważane w jaki sposób skonstruować nadzór właścicielski nad spółkami Skarbu Państwa i majątkiem państwowym.

„Dyskusje wokół stworzenia czy przywrócenia, czy odpowiedniego sformułowania, nowych zasad nadzoru właścicielskiego jest zasadne i w związku z tym takie debaty się oczywiście toczą” – podkreślił rzecznik rządu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział 7 października, że jeżeli PiS wygra wybory, to w ciągu pierwszych 100 dni zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy rządowe dot. małego ZUS, 13 i 14 emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników, czyli tzw. „Piątkę na 100 dni”.

PAP

drukuj