PAP/Piotr Nowak

P. Jaki o decyzji WSA ws. Otwockiej 10: Głupota tego orzeczenia poraża

WSA wylegitymizował decyzje reprywatyzacyjną wydaną na osobę zmarłą w 1952 r., skandal to mało powiedziane, głupota tego orzeczenia poraża – ocenił szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki, oceniając uchylenie we wtorek przez sąd decyzji komisji ws. nieruchomości przy ul. Otwockiej 10.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił we wtorek decyzję komisji weryfikacyjnej z października zeszłego roku dotyczącą nieruchomości przy ul. Otwockiej 10 w Warszawie. To pierwsza merytoryczna decyzja komisji w sprawie nieruchomości uchylona przez sąd administracyjny.

„WSA wylegitymizował dziś decyzję reprywatyzacyjną wydaną na osobę zmarłą … w 1952 r. Skandal to mało powiedziane. Głupota tego orzeczenia poraża. Ciekawe co na to nasze dumne stowarzyszenia sędziowskie” – napisał na Twitterze Patryk Jaki.

Wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta zapowiedział, że komisja odwoła się do sądu wyższej instancji.

„Oczywiście zaskarżymy do NSA” – zapowiedział na Twitterze Sebastian Kaleta.

Na początku października zeszłego roku komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji zwrotowej prezydenta m.st. Warszawy z 8 grudnia 2005 r. w sprawie nieruchomości przy ul. Otwockiej 10. Od tej decyzji wpłynęły odwołania do WSA.

Jak wskazał we wtorek sąd, komisja, stwierdzając nieważność decyzji, nie zbadała prawidłowo okoliczności „nieodwracalnych skutków prawnych”, do których mogło dojść już w późniejszym okresie w związku z obrotem prawami do nieruchomości. Takie nieodwracalne skutki wykluczały zaś stwierdzenie nieważności decyzji.

Wyrok jest nieprawomocny, w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeśli orzeczenie się uprawomocni, to sprawa Otwockiej 10 będzie musiała wrócić do ponownego zbadania przez komisję weryfikacyjną.

PAP/RIRM

drukuj