fot. Monika Bilska

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami prawie 900 miejscowości w Polsce

W najbliższy poniedziałek ulicami prawie 900 miejscowości w Polsce i poza jej granicami przejdą Orszaki Trzech Króli. W tym roku hasłem towarzyszącym wydarzeniu są słowa „Cuda, cuda ogłaszają”.

Tegoroczne hasło to fragment refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. Organizatorzy wskazują, że to forma podziękowania za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii Polski – między innymi Cudu nad Wisłą, którego 100. rocznicę będziemy obchodzić w sierpniu. Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami. Największy Orszak, już tradycyjnie, odbędzie się w Warszawie. Uczestnicy wyruszą w południe z Placu Zamkowego i przejdą przed stajenkę ustawioną na Placu Piłsudskiego – mówi Jolanta Stachacz, rzecznik Fundacji Orszak Trzech Króli.

– Chcemy w tym roku podkreślić ideę wspólnego kolędowania, która tak naprawdę przyświeca Orszakowi od początku, ale też zwrócić uwagę uczestników Orszaku na cuda, które codziennie dzieją się w naszym życiu, zachęcić do refleksji nad nimi, zatrzymania się. Chcemy też podkreślić to, że w tym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz że  został uznany cud za wstawiennictwem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikację będziemy obchodzić w tym roku. Z tych wszystkich cudów chcemy się cieszyć, wspólnie kolędując. Orszak przejdzie ulicami 872 miejscowości w Polsce. To o 120 miejscowości więcej niż w ubiegłym roku – wskazuje Jolanta Stachacz.

Wolontariusze będą rozdawali uczestnikom specjalne śpiewniki oraz papierowe korony – symbol Orszaku. Organizatorzy zachęcają rodziców, aby ci przygotowali dla swoich dzieci stroje – aniołka, pasterza czy też króla. W czasie Orszaku, w 56 miejscowościach, odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl