fot. PAP/EPA

Opozycja wzywa rząd Donalda Tuska do zaskarżenia paktu migracyjnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Rząd zamierza negocjować unijny pakt migracyjny. Przepisy zostały jednak już ostatecznie przyjęte, a do grudnia tego roku państwa członkowskie muszą przedstawić Komisji Europejskiej plan ich wdrożenia. Prawo i Sprawiedliwość wezwało rząd do zaskarżenia paktu migracyjnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W ubiegłym miesiącu Rada Unii Europejskiej zatwierdziła pakt migracyjny. Choć przeciwko głosowali ministrowie z Polski, Słowacji i Węgier, to przepisy zostały przyjęte.

– Nie byliście w stanie zbudować żadnej mniejszości blokującej w ramach Unii Europejskiej, nie powołaliście się na konkluzję Rady Europejskiej mówiącej o dobrowolności. Według mojej wiedzy nie powołaliście się na zasadę jednomyślności, zostaliście przegłosowani – mówił podczas sejmowej dyskusji poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Przydacz.

Rząd dalej próbuje przekonywać, że nie przyjmiemy żadnego imigranta z Afryki czy Bliskiego Wschodu, który nielegalnie przedostał się do Europy, bo przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy.

– Nie ma przymusowej relokacji, ale solidarność, jaka jest zaproponowana, oczywiście, że nie jest specjalnie korzystna – oznajmił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Duszczyk.

Zaproponowana solidarność sprowadza się do ekonomicznego szantażu, bowiem państwo członkowskie będzie musiało zapłacić 20 tysięcy euro rocznie za każdego nieprzyjętego nielegalnego imigranta.

Koalicja rządząca liczy na to, że uda się jeszcze zmienić obecny kształt unijnego paktu migracyjnego.

– Trzeba do niego podejść w taki sposób, żeby solidarność nigdy nie weszła w życie – stwierdził wiceminister Maciej Duszczyk.

Czasu na ewentualne negocjacje jest niewiele, bo państwa członkowskie mają jeszcze tylko sześć miesięcy na to, by przedstawić Komisji Europejskiej plan wdrożenia unijnych regulacji.

Prawo i Sprawiedliwość wyraziło oczekiwanie, że rząd złoży skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– Na co wy czekacie? Jesteście rządem polskim, macie obowiązek reprezentować polski interes narodowy. Ani razu przez te pół roku nie skorzystaliście z narzędzia, które wam zostawił rząd Mateusza Morawieckiego, ani razu nie powołaliście się na zasadę dobrowolności. Napisaliśmy wam nawet projekt skargi. Macie ją natychmiast złożyć w interesie narodu polskiego – podsumował Paweł Jabłoński, poseł PiS.

Praktyczne założenia unijnego paktu migracyjnego wejdą w życie w połowie 2026 roku. Szacuje się, że w pierwszym roku do Polski może trafić nawet 30 tysięcy nielegalnych imigrantów z Afryki czy Bliskiego Wschodu, którzy drogą morską przybyli na południe Europy.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl