By Błażej Duk - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67772803

Opolskie: remont pomnika na Górze św. Anny pod znakiem zapytania

Samorządy Leśnicy i powiatu Strzelce Opolskie wycofały się z remontu zabytkowego amfiteatru i otoczenia pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Starosta strzelecki Józef Swaczyna zwrócił się do premiera o pomoc w sfinansowaniu inwestycji.

Remont zabytkowego amfiteatru i wybudowanego nad nim pomnika Czynu Powstańczego, przed którym od wielu lat odbywają się uroczystości patriotyczne, miał być zakończony przed przypadającą na 2021 rok setną rocznicą wybuchu trzeciego powstania śląskiego.

Według przedstawionych przez wojewodę opolskiego planów, remont miał objąć m.in. wzmocnienie skały, na której jest pomnik, naprawę sceny i siedzisk wykutego w skale amfiteatru, którego widownia jest obliczona na przyjęcie kilkudziesięciu tysięcy widzów, oraz uporządkowanie otoczenia. Zaplanowano także budowę tarasu widokowego i zamontowanie profesjonalnego oświetlenia. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na ten cel dotację w wysokości 8,5 mln złotych. Pozostałą część kosztów miały ponieść samorządy gminy Leśnica i powiatu Strzelce Opolskie. Przy kolejnych przetargach okazywało się, że oczekiwania finansowe firm zainteresowanych wykonaniem prac znacznie przekraczają możliwości budżetowe inwestora.

„Po aktualizacji, kosztorys założonych prac to 14 mln złotych. Przy dotacji z ministerstwa w wysokości 8,5 mln złotych oznacza to, że nasze samorządy musiałyby wyłożyć po trzy miliony, a na to nas po prostu nie stać. Kolejne przetargi pokazywały, że nawet te 14 mln może okazać się zbyt skromną kwotą. W tej sytuacji jako samorządowcy wycofaliśmy się z umowy, o czym powiadomiliśmy ministerstwo. Ja sam napisałem list do pana premiera z prośbą o znalezienie dodatkowych pieniędzy na remont historycznego pomnika, który jest własnością Skarbu Państwa. Mamy nadzieję, że uda się nam przywrócić pełny blask tego obiektu przed setną rocznicą wybuchu powstania” – powiedział Swaczyna.

Bitwa o Górę św. Anny w 1921 roku jest przez historyków uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń ostatniego powstania śląskiego. W jej trakcie o samą górę i sąsiadujące z nią miejscowości prowadzone były wyjątkowo krwawe walki pomiędzy powstańcami a oddziałami niemieckimi składającymi się m.in. z batalionów Freikorpsu „Oberland” z Bawarii. Po powstaniu Góra św. Anny została w niemieckiej części Górnego Śląska. Decyzją władz hitlerowskich, w dawnym kamieniołomie wybudowano amfiteatr, a nad nim mauzoleum ku czci poległych w powstaniu Niemców. Po 1945 roku mauzoleum zostało wysadzone w powietrze, a na jego miejscu stanął pomnik Czynu Powstańczego, którego autorem jest Xawery Dunikowski.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl