OPCW uchwaliła plan likwidacji broni chemicznej

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) uchwaliła szczegółowy plan likwidacji posiadanego przez Syrię arsenału chemicznego poza terytorium tego kraju – poinformowano w siedzibie OPCW w Hadze.

Na razie nie wiadomo jednak, w jakim państwie – po zadeklarowanej kilka godzin wcześniej odmowie Albanii – likwidacja zostanie przeprowadzona. Tym niemniej licząca 41 członków rada wykonawcza OPCW postanowiła, że do końca bieżącego roku całość syryjskich bojowych środków trujących – czyli około tysiąc ton – zostanie wywieziona za granicę.

USA chciały, by broń tę zlikwidowano w będącej ich sojusznikiem Albanii – kraju, który w 2007 roku sam zniszczył swój niewielki arsenał chemiczny. Jednak premier Albanii Edi Rama oświadczył w piątek, że jest to niemożliwe, gdyż jego kraj nie ma niezbędnych ku temu urządzeń.

W ubiegłym tygodniu USA i Rosja zaproponowały OPCW, by całość broni chemicznej wraz z surowcami do jej wytwarzania opuściła Syrię do 31 grudnia – z wyjątkiem niezbędnego do produkcji sarinu izopropanolu, który miałby zostać zniszczony na miejscu do 31 marca.

Dokument ustala także 31 marca przyszłego roku jako ostateczny termin przetworzenia najbardziej niebezpiecznych materiałów w „chemikalia nienadające się na broń chemiczną” oraz domaga się „zakończenia jej niszczenia nie później niż 30 grudnia 2014 roku”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl