fot. flickr.com

Obserwatorium: siły Asada okrążyły turecki posterunek wojskowy w Syrii

Siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada okrążyły w piątek turecki posterunek wojskowy na pograniczu prowincji Idlib i Hama na północnym zachodzie kraju – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium „siły Asada otaczają turecki punkt obserwacyjny w Morek” po zajęciu innych miejscowości w tym rejonie między prowincjami Idlib i Hama.

Obserwatorium podkreśliło, że cały ten region już w środę został całkowicie otoczony przez siły rządowe, gdy przejęły one w środę kontrolę nad miastem Chan Szajchun w południowym Idlibie, po wycofaniu się z niego dżihadystów i rebeliantów.

Szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział w rozmowie z AFP, że siły Asada opanował wszystkie miejscowości na tym obszarze – m.in. Al-Latamina i Kafr Zita – bez walk, nie napotykając na żaden opór.

Wspierane przez Rosję syryjskie siły rządowe atakują od końca kwietnia północno-zachodni region kraju, który jest ostatnim bastionem rebeliantów. W rejonie działają dżihadyści z syryjskiego ugrupowania Hajat Tahrir al-Szam (HTS) (dawniej wchodziło w skład Frontu al-Nusra i było blisko związane z Al-Kaidą) oraz wspierani przez Turcję syryjscy rebelianci.

We wtorek Obserwatorium informowało, że rebelianci, którzy jeszcze zostali na tych terenach, koncentrują się w okolicach tureckiego posterunku w Morek. Strona turecka zapewniała, że „kwestia zamknięcia lub przeniesienia (punktu w Morek) nie istnieje”. Wszystkie rozmieszczone w tym regionie na mocy porozumień z Rosją punkty obserwacyjne „będą nadal działały tam, gdzie są” – podkreślono.

Najnowsza ofensywa sił prezydenta Asada na północnym zachodzie Syrii zmusiła setki tysięcy ludzi do ucieczki w kierunku granicy z Turcją. Rejon jest prawie każdego dnia bombardowany przez syryjskie i rosyjskie lotnictwo. Według danych ONZ w wyniku prowadzonej od kwietnia ofensywy zginęły już setki cywilów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl