ONZ: blisko19 tys. cywilów zginęło w Iraku przez prawie dwa lata

W Iraku od stycznia 2014 r. do końca października 2015 r. zginęło co najmniej 18 802 cywilów, a 36 245 zostało rannych. Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) przetrzymują 3,5 tys. osób jako niewolników – głosi opublikowany we wtorek w Genewie raport ONZ.

W raporcie liczbę ofiar cywilnych określa się jako szokującą. Wymienia się szczegółowo sposoby śmierci zadawanej przez IS: rozstrzelanie, ścięcie, przejechanie buldożerem, palenie żywcem, strącanie z dachów budynków.

Autorzy raportu oceniają, że Państwo Islamskie, które poza obszarami w Iraku kontroluje także znaczną część Syrii, popełnia powszechnie przestępstwa, które można „w części przypadków traktować jako zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, a nawet ludobójstwo”.

Podają też, że 800-900 dzieci w Mosulu zostało porwanych i poddanych szkoleniu wojskowemu. Według ONZ część dzieci-żołnierzy zostało zamordowanych przez ekstremistów, gdy próbowały uciec przed walkami w prowincji Anbar.

ONZ-owska Misja Pomocy dla Iraku i Rada Praw Człowieka oszacowały, że obecnie IS przetrzymuje „w charakterze niewolników” około 3 500 osób.

„Są to głównie kobiety i dzieci, w większości pochodzące z mniejszości religijnej jazydów, a także z innych mniejszości etnicznych i religijnych” – czytamy w raporcie.

Jazydzi wyznają synkretyczną religię powstałą w XII w. z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Sunnickie IS traktuje jazydów i szyitów jako odstępców od wiary zasługujących na śmierć.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl