Irak. Islamiści, broniąc się, podpalili szyby naftowe wokół Kajary

Gęsty dym z podpalonych przez dżihadystów szybów naftowych wokół  Kajary w irackiej prowincji Niniwa utrudnia armii rządowej podjęcie ostatecznego szturmu na to 70-tysięczne miasto. Dżihadyści strzelają do mieszkańców, którzy próbują uciekać z miasta.

Ucieczka wydaje się wielu cywilom jedyną szansą, aby nie podzielić losu tych mieszkańców, którzy zostali wykorzystani przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) jako żywe tarcze przed nacierającym wojskiem.

Wspierana przez 700 członków miejscowej milicji plemiennej armia iracka, która na początku lipca odbiła bazę lotniczą w pobliżu Kajary, szykuje się teraz do decydującego szturmu na miasto leżące 55 km na południe od Mosulu.

Dowództwo armii irackiej uważa to miasto za kluczowe w operacji oczyszczania z dżihadystów całej prowincji Niniwa i przygotowywanym od dawna szturmie Mosulu.

Mosul pozostaje w rękach ISIS od czerwca 2014 roku, kiedy to dżihadyści ogłosili utworzenie kalifatu na zdobytych przez nich terytoriach irackich i syryjskich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl