By Alfista33 - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21602244

Olsztyn: Starostwo zaprasza turystów na Szlak Świętej Warmii

Olsztyńskie starostwo powiatowe rozpoczęło akcję promocyjną Szlaku Świętej Warmii, który łączy 16 najciekawszych obiektów sakralnych regionu. Samorząd chce wspierać w ten sposób lokalną branżę turystyczną w trudnym okresie po pandemii koronawirusa.

Nazwa nowego szlaku nawiązuje do unikalnego charakteru historycznej Warmii, czyli – położonego pomiędzy Fromborkiem, Reszlem a Olsztynem – obszaru dawnej kapituły warmińskiej. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego stanowiła ona katolicką enklawę w protestanckich Prusach. Jak ujął to św. Jan Paweł II, „była zawsze wierna Bogu i Kościołowi katolickiemu, zasługując na zaszczytne miano Świętej Warmii”.

O historii regionu świadczy obecnie przede wszystkim bogate dziedzictwo architektury sakralnej, której zagęszczenie jest tutaj znacznie większe niż w innych częściach kraju. Na Warmii znajduje się ponad 2,5 tys. zabytkowych obiektów sakralnych. Wśród nich jest sanktuarium w Gietrzwałdzie, jedyne w kraju, oficjalnie uznane przez Kościół miejsce objawień Matki Boskiej czy Święta Lipka, nazywana Częstochową Północy.

Olsztyńskie starostwo liczy, że oferta nowego szlaku wzbudzi zainteresowanie w sezonie wakacyjnym. Jak wynika z badań rynku, w tym roku 90 proc. Polaków spędzi urlop w kraju, a większość chce wybrać małe pensjonaty, domki czy gospodarstwa agroturystyczne, które dają poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

„Wpisując się w specyfikę tegorocznych wakacji oraz wykorzystując rozwijający się segment turystyki religijnej postanowiliśmy zaoferować nowy produkt, Szlak Świętej Warmii. Chcemy w ten sposób przyciągnąć do nas turystów, a tym samym wesprzeć naszych przedsiębiorców z branży hotelarsko-gastronomicznej w tym trudnym dla nich okresie” – powiedział inicjator przedsięwzięcia starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako.

Szlak Świętej Warmii tworzy 16 „stacji” – miejsc pielgrzymkowych, sanktuariów i innych obiektów sakralnych związanych z historią biskupstwa warmińskiego. Szlak zaczyna się w Bałdach, nazywanych wrotami Warmii, przez które przybywali z Warszawy do swojej diecezji kolejni biskupi warmińscy. Następnie są: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Szlak kończy się w Braniewie, które było pierwszą historyczną stolicą regionu.

Olsztyńskie starostwo przygotowało książkowy przewodnik po Świętej Warmii, także w formacie audiobooka. Zawiera on historię i opisy poszczególnych miejsc na szlaku. Od początku czerwca przez okres wakacji poszczególne miejsca będą pokazywane przez olsztyński oddział TVP, a potem prezentowane cyklicznie przez regionalną prasę i prawdopodobnie także na antenie ogólnopolskich stacji telewizyjnych i radiowych. Nagrania multimedialne mają pojawić się na płytach CD i DVD, zostanie też wydana mapa turystyczna. Wszystkie te materiały znajdą się na poświęconej szlakowi stronie internetowej.

W działania powiatu, promujące Szlak Świętej Warmii, zaangażowały się inne lokalne samorządy i firmy – np. jedna z piekarni przygotowała „warmiński chleb pielgrzyma”. Przedsięwzięcie objął patronatem metropolita warmiński ks. abp Józef Górzyński.

PAP

drukuj