(fot.PAP)

Około 6 tys. martwych świń wyłowiono z rzeki w Chinach

Już prawie 6 tys. martwych świń wyłowiono od zeszłego tygodnia z rzeki Huangpu w Szanghaju na wschodzie Chin – podały władze, utrzymując, że woda z rzeki jest bezpieczna i spełnia oficjalne normy. Wcześniejszy bilans mówił o 1200 sztukach. 

Huangpu jest głównym źródłem wody pitnej dla mieszkańców Szanghaju.

Zwierzęta najprawdopodobniej zostały wrzucone do rzeki przez hodowców z sąsiadującej z Szanghajem prowincji Zhejiang, kiedy padły z powodu nieokreślonej choroby. Dokładne przyczyny śmierci zwierząt nie są jednak znane.

Włodarze Szanghaju, który jest największym i najludniejszym miastem Chin, poinformowały w komunikacie, że woda z rzeki Huangpu jest bezpieczna, a w sklepach nie wykryto żadnej skażonej wieprzowiny.

Jednak w popularnym serwisie Weibo (chiński odpowiednik Twittera) rozgorzała dyskusja na temat zatrutej wody. Jeden z internautów zwrócił się do władz z apelem: „(…) nie dajcie nam umrzeć, w przeciwnym razie kto będzie wam służył?”.

Inny internauta relacjonował: „Rzeka ma kolor ekskrementów. Nawet jeśli teraz nie ma tam martwych świń, nie wolno pić z niej wody”.

Testy laboratoryjne wykazały, że niektóre osobniki były zakażone cirkowirusem świń – powszechną chorobą występującą u tych zwierząt, lecz niedotykającą ludzi.

Według wydawanej po angielsku rządowej gazety „Global Times” do skandalu z martwymi świniami w rzece dochodzi w momencie rosnącego zaniepokojenia o stan chińskiego środowiska, m.in. z powodu rekordowego ostatnio poziomu gęstego smogu w Pekinie, Szanghaju, Kantonie, czy Chengdu, a także zanieczyszczenia wód, powietrza i gleby na wsiach.

Poziom zanieczyszczenia wielokrotnie przekracza normy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.

PAP/RIRM 

drukuj