Ojciec Święty w drodze do Rio de Janeiro

Ojciec Święty jest już w drodze do Brazylii, gdzie rozpocznie swoją pierwszą podróż apostolską oraz weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro.

Tuż po tym, gdy papieski samolot odleciał do Rio na profilu Franciszka na jednym z portali społecznościowych zamieszczono następującą wiadomość od niego do młodzieży: „Za kilka godzin będę w Brazylii i moje serce już jest pełne radości, bo niebawem będę z wami celebrował 28. ŚDM”.

Papież przyleci do brazylijskiej metropolii około godziny 22.00 polskiego czasu. Oficjalna ceremonia powitania odbędzie się w pałacu Guanabara, siedzibie gubernatora miasta. Tam Papież wygłosi pierwsze przemówienie.

Podobnie, bo od spotkania z młodymi w Kolonii rozpoczynał swoje pielgrzymowanie papież Benedykt XVI. Do tego miejsca zapraszał wówczas Jan Paweł II. Do udziału w ŚDM w Rio de Janeiro zachęcał natomiast Benedykt XVI – zwraca uwagę o. Piotr Dettlaff, redemptorysta który relacjonuje wydarzenia z  pielgrzymki Papieża dla Radia Maryja i TV Trwam.

Jesteśmy w łączności z Papieżem Franciszkiem, ale będziemy wsłuchiwać się także w słowa orędzia, które zostało przekazane przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Światowe Dni Młodzieży – dwóch Papieży; ponownie zorganizowane przez Benedykta XVI, a podjęte przez Ojca Świętego Franciszka. Ta atmosfera serdecznego przyjęcia Papieża, który pochodzi z tego kontynentu daje nam się we znaki – powiedział o. Piotr Dettlaff CSsR.

Oficjalna ceremonia powitania Papieża Franciszka odbędzie się w pałacu Guanabara w siedzibie gubernatora miasta. Tam Ojciec Święty wygłosi przemówienie.

To wielkie święto wiary dla Ameryki – mówi  ks. prof. dr hab. Jan Perszon, były dziekan wydziału teologicznego UMK.

Niewątpliwie dla Ameryki Łacińskiej, Środkowej, Południowej a nawet pewnie dla Stanów i Kanady to wielkie święto wiary. Można dostrzec podwójne znaczenie tego wydarzenia: Papież, który pochodzi spoza tradycyjnych terenów Kościoła, pochodzi właśnie z Ameryki Południowej. Jest więc „swój”; w tym sensie jest to dowartościowanie nie tylko samej Brazylii, czy sanktuariów, które odwiedzi, ale w ogóle tego kontynentu w wymiarze Kościoła powszechnego – powiedział ks. prof. dr hab. Jan Perszon.

 Ponadto, ksiądz profesor dodaje, że wydarzenie ma tym większą rangę gdyż przeżywane jest w Roku Wiary.

 – W Roku Wiary niesłychanie ważne jest, abyśmy nie zapomnieli, że ta pielęgnowana w sercu wiara jest ważna. Nie wolno zaniechać wyznawania, manifestowania, radowania, niesienia Chrystusa i pokazywania wszystkim mocy Kościoła, która polega na odważnym wyznawaniu. W tym sensie Rok Wiary jest jeszcze bardziej uwypuklony – zaznaczył ks. prof. dr hab. Jan Perszon.

W kolejnych dniach następca św. Piotra uda się do narodowego sanktuarium maryjnego w Aparecidzie. Spotka się także z ks. biskupami Ameryki Łacińskiej.

Ks. Jan Czujak werbista, który od 25 lat posługuje na tym kontynencie podkreśla, że kościół brazylijski jest młody, biedny i na dorobku.

To kościół, gdzie katecheci często nie są opłacani. Przeważnie to są wolontariusze, którzy nie mają za dużo wiedzy, jeżeli chodzi o znajomość prawd wiary. Ale jest w nich chęć pomocy, chęć podzielenia się wiarą z tymi, którzy jeszcze bardziej jej potrzebują. To jest młody kościół. Dla tego biednego i młodego kościoła Papież, który pochodzi z kontynentu latyno -amerykańskiego, który otwiera się do biednych jest Papieżem pełnym nadziei – zaznaczył ks. Jan Czujak.

Dlatego ksiądz Czujak oczekuje, że podróż apostolska Franciszka będzie miała podobny wydźwięk jak, jedna z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

Przypominają mi się słowa Jana Pawła II, który w Warszawie powiedział: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Oczekujemy, że słowa papieża Franciszka, żeby ci młodzi z latynoskiej ziemi poszli i głosili Ewangelię całemu światu miały taką samą siłę jak słowa Papieża Jana Pawła II.  Duch zstąpił i odnowił oblicze polskiej ziemi. Oczekujemy, że to samo stanie się po tych dniach dzięki słowom Papieża Franciszka – powiedział ks. Jan Czujak.

Ks. prof. Paweł Góralczyk, teolog moralista akcentuje, że papież Franciszek niesie nowy powiew wiary i entuzjazmu dla Chrystusa i to zafascynowanie się Bogiem chce przekazać młodzieży.

Papież chce przekazać młodzieży to, żeby nie wstydziła się wyznawania wiary i świadczenia o Chrystusie, ale również żeby była apostołem na współczesne czasy. Tak aby zafascynowała innych możliwością świadczenia o Chrystusie; żeby pokazywała jak dzisiaj być chrześcijaninem, jak urzeczywistniać dzisiaj wiarę. Myślę, że Papież, który jest zafascynowany prostym stylem życia i ubóstwem Chrystusa przeniesie na młodzież swoją wiarę i entuzjazm – powiedział ks. prof. Paweł Góralczyk.

Organizatorzy spodziewają się przybycia około 2,5 miliona uczestników Światowych Dni Młodzieży. Centralnym punktem spotkania będzie niedzielna Msza Święta pod przewodnictwem Ojca Świętego. Na koniec Papież Franciszek powie, gdzie odbędzie się następne spotkanie młodych. Wszystko wskazuje na to, że tym razem będzie to Kraków.

Transmisję z pielgrzymki przeprowadzi Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj