fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Ogólnopolska akcja biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji: „Myśl trzeźwo”

„Myśl trzeźwo” – to ogólnopolska akcja biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze apelują o rozsądek na drodze i przestrzegają przed jazdą na podwójnym gazie.

Pomimo nieustannych apeli wciąż wielu polskich kierowców wsiada za kółko po spożyciu alkoholu – wskazuje podinspektor Radosław Kobryś z biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

– W tym roku zatrzymaliśmy ponad 110 tysięcy kierowców, którzy zapragnęli kierować na tzw. podwójnym gazie. Zastrzegam, że nie są to kierowcy, którzy wypili wczoraj i jadą dzisiaj. Absolutnie nie. W większości są to osoby, które miały więcej niż 0,5 promila w wydychanym powietrzu – podkreśla podinsp. Radosław Kobryś.

Sylwester to świetna okazja do tego, aby przypomnieć jakie zagrożenia niesie kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu. Policjantów wspiera popularna aplikacja Yanosik, a także jedna z firm reklamowych, która użyczyła swoje ekrany w całej Polsce.

– Tam też jest wyświetlany krótki spot, który jest bardzo prosty w przekazie i pokazuje, że alkohol i kierowanie nie powinno się ze sobą łączyć – akcentuje policjant z biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.  

Wszyscy kierowcy, którzy chcą mieć pewność, że są trzeźwi po sylwestrowej zabawie, mogą tradycyjnie zbadać się alkomatem w najbliższej jednostce policji. Jednak wynik zero – zero to nie wszystko.

– Istotne jest samopoczucie kierowcy, bo jeśli masz kaca, a w wydychanym powietrzu jest czysto od alkoholu, ale masz kaca. Kiedy boli cię głowa, nie masz siły. Ruszasz się wolniej niż zwykle, myśliś wolniej niż zwykle – to nie wsiadaj do samochodu – apeluje podinsp. Radosław Kobryś.

Nad bezpieczeństwem wszystkich kierowców i pasażerów w trakcie sylwestrowych wyjazdów będą czuwali policjanci w całym kraju. Funkcjonariusze będą skrupulatnie sprawdzać stan trzeźwości kierowców oraz reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem.

TV Trwam News

drukuj