Oglądaliśmy zaćmienie Słońca

Na całym świecie można było dziś podziwiać zaćmienie słońca. Całkowite zaćmienie miało miejsce na północnym Atlantyku oraz na morzu Arktycznym. W Polsce było ono częściowe, jednak bardzo dobrze widoczne. W północno-zachodniej części kraju zasłonięte było nawet 76 procent tarczy słonecznej.

Zjawisko zaćmienia słońca jest bardzo rzadkim zjawiskiem  zwłaszcza u nas w kraju. Ostatnie tak duże zaćmienie częściowe mogliśmy obserwować w styczniu 2011 roku. Na to zjawisko czekali dziś nie tylko Polacy. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii na zaćmienie słońca szykowali się już od dwóch tygodni. Najlepiej było ono widoczne na Wyspach Owczych. Niestety mieszkańcy Londynu ze względu na gęste chmury nie byli w stanie zobaczyć zaciemnionej tarczy Słońca.

– Jak zwykle, jak to było w naszym kraju było pochmurne, więc nie widzieliśmy za wiele, ale i tak samo zjawisko zaćmienia przyciągnęło wielu ludzi – powiedział Malcolm Porter, przewodniczący The Flamsteed Astronomy Society w Krolewskim Obserwatorium Astronomicznym w Greenwich.

Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne dochodzące do naszej planety. Dziś zaćmienie było bardzo dobrze widoczne w Polsce Księżyc zakrył około 60 procent tarczy słonecznej. W północno-zachodniej części kraju zasłonięte było nawet 76 procent.

– Pas cienia księżyca, jaki tworzy właśnie to zaćmienie, jest stosunkowo wąski, bo wynosi zaledwie 270 kilometrów. Z tego względu jest to zjawisko, które występuje tak bardzo rzadko – powiedział dr Marek Chabior, klimatolog.

Zaćmienie słońca można oglądać przez teleskopy zwykłe, słoneczne a także  specjalne do tego okulary. Patrzenie lornetkę lub teleskop nieprzystosowany do tego celu może grozić poważnym uszkodzeniem a nawet utratą wzroku.

– Tylko specjalna folia tak zwana ND5, którą się montuje w filtrach słonecznych, które potem zakładane są na teleskop lub okular teleskopu lub szybka spawalnicza, nadaje się do tego, by oglądać  słońce– powiedział Marcin Biskupski z Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Następne tak głębokie zaćmienie słońca w naszym kraju będzie można zobaczyć dopiero w 2026 roku. Całkowite w 2135 roku,

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl