fot. httpspixabay.complphotosksika-biblia-pismo-1210030

Odkryto najstarszy egzemplarz Pisma Świętego w diecezji bielsko-żywieckiej

Odkryto najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. Wydana w 1561 r. w Pradze Biblia ta była dotąd przechowywana w archiwum parafii w Rajczy na Żywiecczyźnie – zakomunikowały służby prasowe diecezji.

Jak podano, egzemplarz zabytkowej Biblii jest „starannie wydany, wzbogacony kunsztownymi ilustracjami i pięknymi inicjałami, rozpoczynającymi rozdziały poszczególnych ksiąg i akapitów”.

„To Biblia zapisana w języku czeskim. Obejmuje ona zarówno księgi proto-, jak i deuterokanoniczne. Te ostatnie umieszczono na jej końcu” – powiedział cytowany w komunikacie archiwista i notariusz w bielskiej kurii ks. dr Czesław Chrząszcz.

Biblia nie ma okładki i strony tytułowej. Zdaniem notariusza, nosi też wyraźne „blizny” z przeszłości.

„W jakichś – zapewne dramatycznych – okolicznościach wydarto z niej pierwsze strony i cały Nowy Testament. Mimo to jest bezcennym zabytkiem. Trzy tygodnie temu wróciła z komory fumigacyjnej w Katowicach, w której poddano ją dezynfekcji” – poinformował ks. dr Czesław Chrząszcz.

Duchowny dodał, że wolumin udało się zidentyfikować niedawno.

„Dokładnie taki sam egzemplarz znajduje się w Bibliotece Seminaryjnej w Paradyżu. To Biblia wydana w 1561 r. w Pradze przez Jerzego Melantricha, tamtejszego drukarza i wydawcę. Mamy zatem przed sobą najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej” – zapewnił.

Zdaniem ks. dr Czesława Chrząszcza, Pismo Święte mogło być prywatną własnością ks. Homolki, jednego z XIX-w. proboszczów rajczańskich, rodowitego Czecha. Mogła też służyć księżom w prowadzeniu duszpasterstwa wśród ludności słowackiej, którzy w XVII w. i później przychodzili do Rajczy po słowo Boże i sakramenty święte. Być może została w którymś momencie po prostu przyniesiona na plebanię przez jakąś nieznaną osobę.

Obecnie zabytkowa Biblia znajduje się w Bibliotece i Archiwum Diecezjalnym. Zostanie zwrócona parafii.

Jiri Melantrich żył w latach 1511-1580. Od 1552 r. prowadził drukarnię w Pradze, w której wydał ok. 200 dzieł, często zdobionych drzeworytami.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 roku. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl