pomorskie.kas.gov.pl

Ł. Greinke: Dynamika w Porcie Gdańsk wynosi 37,9 proc. Było  więcej przeładowywanych towarów o ponad 5 mln ton

Port Gdańsk chce być jednym z największych portów europejskich. Dziś zajmuje 18. miejsce w Europie, a 3. na Bałtyku. W ubiegłym roku przez port przeszły towary o masie ponad 53 mln ton.

Przeładunki w polskich portach w 2021 r. wzrosły o 9 proc. do najwyższej w historii wielkości ponad 113 mln ton. Najwięcej towarów przeładowano w Gdańsku.

Łukasz Greinke, prezes portu, powiedział, że w ciągu ostatniej dekady był on najszybciej rozwijającym się portem w Europie z dynamiką przekraczającą 100 proc. W tym kontekście przypomniał szereg inwestycji w infrastrukturę portu i okołoportową. Planowane są kolejne inwestycje.

Prezes portu wskazał główne produkty, które są dziś przeładowywane w Gdańsku.

– W ostatnim roku przeładowaliśmy 53 mln ton. Złożyły się na to przeładunki paliw w bazie paliw Naftoport. Tutaj były rekordy sięgające blisko 17 mln ton. Przeładunki tego typu odbywały się jeszcze w innych punktach portu. Dynamika w naszym porcie wynosi 37,9 proc. Było  więcej przeładowywanych towarów o ponad 5 mln ton – wyjaśnił Łukasz Greinke.

Prezes portu poinformował także, że w ubiegłym roku przeładowano w gdańskim terminalu kontenerowym DCT ponad 2 mln kontenerów. Przeładunki tzw. drobnicy wzrosły o 5,5 proc., a zboża o 7,6 proc.

Z danych za pierwszych 11 miesięcy ub.r., wynika, że Gdańsk znajduje się na 3. miejscu pod względem przeładunków na Bałtyku za rosyjskimi portami Ust Ługa i St. Petersburg.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl