fot. pixabay.com

Od poniedziałku obowiązuje tzw. ustawa antyprzemocowa

Od poniedziałku obowiązuje nowa ustawa, która ma zwalczać przemoc domową. Ofiary agresorów otrzymają większą ochronę. Policja będzie mogła wyrzucić sprawcę z domu na dwa tygodnie oraz zakazać mu zbliżania się do ofiar.

Większej ochrony prawnej ofiary przemocy domowej domagały się od lat. Nowe przepisy mają poprawić ich bezpieczeństwo.

– Chodzi o to, żeby osoba, która znajduje się w jednym domostwie z tyranem, dopuszczającym się przemocy, (…) była pewna, że po jej zgłoszeniu zostaną podjęte wobec agresora natychmiastowe działania – podkreśla minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Pomoc dla ofiar przemocy będzie skuteczna, ponieważ będzie natychmiastowa.

Policja otrzymała nowe narzędzie w postaci natychmiastowego nakazu policyjnego opuszczenia przez sprawcę przemocy mieszkania, jego najbliższego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do tego mieszkania – informuje wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Zakaz zbliżania się sprawcy do ofiar będzie obowiązywał przez 14 dni.

– W tym czasie osoba podejrzana o stosowanie przemocy domowej nie będzie mogła zbliżać się do danego mieszkania, będzie mogła zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy i raz – w asyście policji – zgłosić się po ewentualne rzeczy, które są potrzebne jej do funkcjonowania – mówi Marcin Romanowski.

Policja będzie zobowiązana do regularnego sprawdzania, czy osoba objęta zakazem nie łamie go. Gdyby agresor niestosował się do zaleceń, trafi do aresztu.

Mundurowi, którzy będą podejmować decyzję o wyrzuceniu sprawcy przemocy z domu, przeszli specjalne szkolenia. Są jednak wątpliwości, czy ich decyzje będą zawsze właściwe.

– W sytuacjach, gdzie jedna ze stron może bardzo obrazowo opisać sytuację, która może być nadinterpretacją, reakcja policjanta może być niewspółmierna do winy – zwraca uwagę Waldemar Jaroszewicz z Civitas Christiana.

Według policyjnych statystyk, w ubiegłym roku przemocą domową zostało dotkniętych blisko 90 tysięcy osób – mówi rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka.

– W zeszłym roku odnotowaliśmy ponad 88 tys. procedur wszczęcia Niebieskiej Karty. Mniej więcej tyle osób zostało dotkniętych przemocą domową – to kobiety, mężczyźni, jak i nieletni w różnych konfiguracjach – wyjaśnia insp. Mariusz Ciarka.

Polska ma jednak jeden z najniższych odsetków przemocy wobec kobiet. Największy problem z przemocą mają kraje skandynawskie, w których od lat promuje się ideologię gender.

– Z badania Agencji Praw Podstawowych i OECD wynika, że w państwach, gdzie więzi rodzinne i tradycja są wciąż silne, najrzadziej dochodzi do przemocy wobec kobiet – podkreśla dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris Karolina Pawłowska.

W związku z uchwaleniem przepisów skutecznie chroniących ofiary przemocy domowej rodzą się pytania, dlaczego Polska wciąż nie wypowiedziała konwencji stambulskiej promującej ideologię gender,

– Państwo Polskie, wprowadzając słuszne zapisy antyprzemocowe, powinno jednocześnie zadbać, żeby do naszego porządku prawnego nie wprowadzać tak niedookreślonych pojęć, jak płeć społeczno-kulturowa, które to pojęcia prawne mogłyby być sprzeczne z zapisami obowiązującej polskiej konstytucji – wskazuje radca prawny Sławomir Śmigielski.

Trwa zbiórka podpisów wspierających kampanię, której celem jest wypowiedzenie konwencji stambulskiej i zastąpienie jej Międzynarodową Konwencją Praw Rodziny.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl