Kolejne kraje unijne mogą poprzeć Polskę w kwestii weta wobec mechanizmu pieniądze za praworządność

Polska zyskuje sojuszników w negocjacjach budżetowych. Z medialnych doniesień wynika, że mechanizm pieniądze za praworządność skrytykowało siedem innych państw członkowskich. W poniedziałek w Warszawie przebywa premier Węgier Victor Orban.

W Warszawie premier Mateusz Morawiecki ponownie spotyka się z premierem Węgier Victorem Orbanem – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

„Poniedziałkowe robocze spotkanie ma na celu m.in. omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej oraz zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej” – powiedział Piotr Müller.

Mechanizm zaproponowany przez niemiecką prezydencję może w praktyce doprowadzić do politycznego szantażu i ograniczeniu suwerenności poszczególnych członków Unii – podkreślił premier.

„Będziemy bronić suwerenności państw europejskich, litery ducha i traktatów – będziemy bronić Europy Ojczyzn” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak donoszą portugalskie media, tamtejszy rząd poparł stanowisko Polski i Węgier na niejawnym posiedzeniu państw członkowskich. Mechanizm pieniądze za praworządność miały także skrytykować Łotwa, Słowenia, Czechy, Bułgaria i Chorwacja.

– Prezydencja niemiecka źle oceniła sytuację negocjacyjną, poprowadziła te negocjacje źle. Była przekonana, że na koniec tych negocjacji przełamie się opór dawno sygnalizowany przez Polskę. Po prostu było przekonanie o tym, że jeśli Polaków się postraszy brakiem pieniędzy, to Polacy się złamią – mówił szef gabinetu prezydenta, minister Krzysztof Szczerski.

Polska jest gotowa do dalszych negocjacji, ale oczekuje budżetu zgodnego z unijnymi traktatami.

– Nie ma innej drogi jak twarde weto wobec działań, które są zamachem na traktaty europejskie – zaznaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Traktat o Unii Europejskiej mówi o sankcjach tylko w takim przypadku, gdy zgodzą się na to wszystkie państwa członkowskie. Mechanizm pieniądze za praworządność przyznałby to prawo zwykłej większości – wskazał radca prawny Piotr Żyłko.

– Na podstawie art. 7 wstrzymanie wypłaty pieniędzy z budżetu jest po prostu niemożliwe – podkreślił Piotr Żyłko.

Procedura art. 7, która została wszczęta wobec Polski, okazała się całkowicie nieskuteczna. Być może właśnie dlatego wśród unijnych urzędników pojawił się pomysł budżetu z mechanizmem warunkowości wypłat – by karać nieposłuszne państwa, według własnego uznania.

– Druga metoda to jest to, co było próbowane w stosunku do Polski, czyli metoda poprzez wniesienie wniosku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jedna i druga opcja są próbami pozatraktatowymi – wyjaśnił Piotr Żyłko.

We wtorek w TSUE odbędzie się rozprawa przeciwko Polsce w sprawie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl