fot. pixabay.com

Od 2021 roku wzrośnie ubezpieczenie OC

Od nowego roku wzrośnie ubezpieczenie OC. Wyższe stawki wynikają ze wzrostu płacy minimalnej. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów, w 2021 roku  najniższa krajowa w Polsce wniesie 2800 zł.

Ubezpieczenie OC jest wyliczane na podstawie płacy minimalnej. Mec. Albert Demidowski, radca prawny, przypomina, że brak ciągłości umowy OC grozi karą finansową. Ekspert podkreśla, że od 2021 r. wzrosną również mandaty.

– Aktualne kary za brak OC są dość dotkliwe, bo w przypadku samochodów osobowych jest to 5200 zł. Może być tak, że raz złapany kierowca nie wykupi ubezpieczenia, znowu zostanie złapany i wówczas dostanie kolejną karę w wysokości 5200 zł. To są kary, które mogą się nakładać i stanowić bardzo wysokie obciążenie finansowe dla kierowcy, dla właściciela samochodu. Od przyszłego roku kary za brak OC znów wzrosną, bo są związane z minimalnym wynagrodzeniem za pracę. Aktualnie jest to dwukrotność wynagrodzenia. Z uwagi na to, że minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku wzrośnie, również kary będą odpowiednio rosły – wskazuje Albert Demidowski.

Ubezpieczenie OC gwarantuje pokrycie kosztów naprawy pojazdu m.in. osobie trzeciej w przypadku stłuczki lub wypadku.

Ciągłość polisy, zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, musi posiadać każdy samochód, który ma mniej niż 40 lat i nie jest pojazdem zabytkowym.

RIRM

drukuj